Мільйонні штрафи і в’язниця: Як влада планує боротися з фейками в ЗМІ і соцмережах

До березня поточного року уряду Міністерством культури, молоді та спорту буде представлено проект закону “Про протидію дезінформації”, що передбачає адміністративну та кримінальну відповідальність за поширення фейків. Про це повідомляється на сайті відомства.

Зокрема, передбачається запровадити в країні інститут уповноваженого з питань інформації, до повноважень якого входитиме моніторинг публікацій, реакція на повідомлення про помилкових повідомленнях із зверненням в правоохоронні органи і суди.

За системне, масове і умисне поширення неправдивих відомостей та порушення правил спростування буде накладатися адміністративна та кримінальна відповідальність

Відзначається, що якщо брехня буде добровільно спростована, то, починаючи з третього факту порушення протягом року, загрожує накладенням штрафу в розмірі 1 тисячі мінімальних зарплат (4,7 млн грн.) за кожен випадок.

Якщо автори публікації дезінформації відмовляються добровільно спростовувати, штраф становитиме 2 тисячі «мінімалок» за кожен випадок, що еквівалентно 9,4 млн грн.

При цьому стверджується, що буде накладати санкції виключно суд за згодою уповноваженого.

Штрафувати будуть за зміну адреси матеріалу з неправдивою інформацією (23,5 тисячі грн).

Відзначається, що кримінальному переслідуванню ЗМІ буде піддаватися весь період відсутності повного контролю України над державним кордоном”.

Систематичне навмисне перекручування фактів, подій і явищ, що становлять загрозу національній громадській безпеці, територіальної цілісності, суверенітету, обороноздатності України, права українського народу на самовизначення, життя і здоров’я, як передбачено, будуть каратися штрафом від 5 до 10 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (85000-170000 грн) або виправними роботами від 1 до 2 років за місцем роботи засудженого.

Публікація дезінформації з допомогою ботів або фейкових акаунтів загрожує позбавлення волі на термін від 2 до 5 років. Забезпечення ресурсами джерел масової дезінформації – позбавлення волі на 3-5 років.

У тому випадку, якщо повторний масовий або організований обмін призвів до тяжких наслідків, завдав масштабний матеріальний збиток загрожує ув’язненням на термін від 5 до 7 років з позбавленням права займати ряд посад і займатися певною діяльністю.

У відповідності з пропонованими новинками, в школах, вузах, курсах підвищення кваліфікації проводиться уроки медіаграмотності. Крім того, очікується, буде введений індекс довіри, що свідчить дотриманням ЗМІ журналістських стандартів. Останній стане присвоювати тільки після звернення видань.

Кожне видання буде зобов’язане розмістити про себе докладні відомості, а журналісти володіти єдиною прес-картою для підтвердження професійного статусу.

Раніше нардеп від президентської партії «Слуга народу» і колишня журналістка телеканалу 1+1 Ольга Василевська-Смаглюк заявила, що журналістам та блогерам в Україні слід «фільтрувати мову», а свободу слова варто «приглушити».

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.