Міністерство оборони України закупило медичні засоби та обладнання для боротьби з коронавірусом на 69,6 млн грн у китайської компанії, що спеціалізується на телекомунікаційному обладнанні. Представник цієї компанії сам працює в структурі Міноборони. Про це повідомляють журналісти програми «Схеми: корупція в деталях», передає Радіо Свобода.
Закупівлі на загальну суму 64,5 млн гривень відбулися за спрощеною процедурою, встановленою Кабміном 20 березня. Ця постанова дозволяє замовнику не проводити тендер в класичному розумінні, а просто оприлюднити звіт і договір в електронній системі закупівель.
На порталі оприлюднення інформації про публічні закупівлі України Prozorro 15 квітня оприлюднені низка договорів на поставку товарів медичного призначення категорії COVID-19 для потреб військової медицини – переможцем зазначена одна й та сама китайська фірма Combasst Industry Development Co, Limited.
Загалом Міністерство оборони закуповує:
- 21 комплект апаратів штучної вентиляції легенів (на суму 21136500 грн) – 1 006 500 за штуку
- 10 тисяч захисних щитків для обличчя (на суму 280 600 грн) – 28 грн за штуку
- 1 тисячу пірометрів (інфрачервоні термометри) (на суму 1 120 875 грн) – 1120 грн за штуку
- 150 тисяч респіраторів FFP2 (на суму 9 607 500 грн) – 64 грн за штуку
- 55 тисяч респіраторів FFP3 (на суму 5 924 625 грн) – 107 грн за штуку
- 15,5 тисяч комплектів багаторазових комбінезонів ( «костюм біологічного захисту») (на суму 8 887 700 грн) – 573,4 грн за штуку
- 2,5 млн одноразових тришарових медичних масок (на суму 17 537 500 грн) – 7 грн за штуку.
Днем пізніше Міноборони оприлюднило договір з цією ж китайською фірмою на поставку партії експрес-текстів для діагностики коронавірусної хвороби в кількості 20 000 (на суму 5 142 300 грн).
Фірма Combasst Industry Development зареєстрована в Шанхаї. Судячи з сайту компанії, вона не спеціалізується на медичному обладнанні і не пропонує його у публічно наявному асортименті. Зате позиціонується як «високотехнологічна компанія, що спеціалізується на розробці і виробництві комунікаційних і цифрових аудіопродуктів». Зокрема, компанія продає медіаконвертори, мультиплексори, модеми, обладнання для запису та передачі відео, обладнанням для телефонії.
Журналісти «Схем» зв’язалися з директором і власником компанії Гуань Цзюнєм. Він розповів, що всі товари будуть китайського виробництва, закуплені в інших фірм.
«Я володію компанією Combasst, так. Це замовлення включає багато різних типів товарів і ми маємо їх закупити в китайських виробників, окрім того я також володію медичною фірмою в Шанхаї. І ми будемо закупляти всі товари на території континентального Китаю і доправляти в Україну, в мене в Україні є один співробітник, і в нас є дозволи висилати товари по світу», – заявив він.
В Україні китайську компанію представляє українець Андрій Миколайович Біленький. Він діє на підставі довіреності від 6 квітня – це день, коли Міністерство оголосило про пошук постачальників. Гуань Цзюнь стверджує, що це «його друг» і ствердно відповідає на питання, чи працює сам Біленький в Міністерстві оборони. За даними двох джерел «Схем» у системі Міноборони, чоловік працює в Головному управлінні розвідки МОУ. Журналісти розшукали в реєстрах декількох громадянин України з таким самим ПІБ, один з них, 1966 року народження, зареєстрований за адресою Електриків, 33 в Києві (адреса ГУР Міноборони).
Командувач Медичних сил ЗСУ Ігор Хоменко, який підписав договір, зазначив, що Combasst була єдиною фірмою, яка надіслала пропозиції, а на зауваження про те, що вона не є спеціалізованою, зазначив: «Я в курсі. Там перевіряли цю фірму спецслужби – СБУ та контррозвідка. Сказали, що товар є і те, що фірма може бути посередником – не є проблемою».
На питання, чи є зараз Біленький співробітником Міноборони, Хоменко відповів: «Може і є, не знаю. Наскільки я знаю він не є зараз співробітником, але він є співробітником якихось структур».
«Схеми» надіслали запити до всіх вищезгаданих структур – Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України та Міністерства закордонних справ.
Сам Біленький у телефонній розмові з журналістами «Схем» пообіцяв поговорити пізніше, однак після цього вимкнув телефон.
У Міноборони України, в свою чергу, заявляють, що поширювана в ЗМІ інформація про нібито укладений договір з китайською фірмою на придбання засобів медичного захисту не відповідає дійсності, оскільки цей договір не був реалізований.
“Угода не було реалізовано і гроші не перераховувалися. Міністр оборони України Андрій Таран призначив службове розслідування, за результатами якого буде надана додаткова інформація”, – зазначила прес-секретар міністра оборони Світлана Павловська в п’ятницю ввечері.