Шведсько-британська фармацевтична компанія AstraZeneca раніше заявила про скорочення постачання вакцини від коронавірусу в ЄС через виробничі проблеми. У відповідь на затримки в Євросоюзі заявили, що можуть встановити контроль за експортом вакцин. У свою чергу голова AstraZeneca Паскаль Соріот в інтерв’ю італійській газеті La Repubblica пояснив, що відбувається із затримкою поставок препарату.
Соріот на тлі напруженості з країнами ЄС виступив на захист зусиль компанії з виробництва вакцини. За його словами, команда AstraZeneca працює цілодобово і без вихідних “щоб виправити дуже багато проблем, пов’язаних з виробництвом вакцини”.
23 січня AstraZeneca, яка вважається другим найбільшим виробником вакцини від COVID-19 в ЄС, попередила про проблеми з постачанням в Європу. Таке повідомлення надійшло після того, як стало відомо про скорочення програми щеплень в деяких країнах через зменшення поставок вакцини Pfizer-BioNTech.
Контракт ЄС з AstraZeneca про постачання 300 млн доз з можливістю закупівлі ще 100 млн був підписаний в серпні 2020 року. Євросоюз розраховував, що поставки почнуться негайно після того, як буде схвалений препарат, і до березня 2021 року 27 країн отримають близько 80 млн доз.
В AstraZeneca пояснили, що через виробничі проблеми кількість доступних початкових доз вакцини буде меншою, ніж передбачалося. За даними Reuters, поставки вакцини будуть скорочені на 60% в першому кварталі 2021 року – до 31 млн доз.
Ці новини стали ударом для ЄС, де прагнуть провести масштабне вакцинування. Комісар ЄС з охорони здоров’я висловила “глибоке невдоволення” через повідомлення шведсько-британської компанії.
Через пару днів єврокомісар Стелла Кіріакідес написала у Twitter, що дискусії щодо AstraZeneca на зустрічі представників урядів держав ЄС призвели до невдоволення через «відсутність ясності й недостатніх пояснень».
“Країни-члени ЄС єдині у своїй позиції: розробники вакцин мають соціальні та юридичні зобов’язання, які повинні виконати”, – заявила єврокомісар
Politico пише, що після зустрічі в Євросоюзі з’явилися пропозиції контролювати вивезення на експорт вироблених в Європі доз вакцини. Пропонується зобов’язати компанії отримувати дозвіл, перш ніж вивозити препарат за межі блоку.
Пропозиції пов’язані з підозрами, що законтрактовані ЄС дози можуть продавати в інші країни за більш високими цінами. При тому, що Євросоюз інвестував гроші в налагодження виробництва вакцин.
“Ми зараз працюємо над розробкою цього механізму і плануємо надати детальну інформацію про це до кінця тижня”, – заявив 26 січня на брифінгу представник Єврокомісії з питань охорони здоров’я Стефан де Кеєрсмакер.
У відповідь на заяви ЄС очільник AstraZeneca пояснив, що виробництво препарату відстало на два місяці від тих показників, які планувала компанія. До того ж, стверджує Соріот, пізніше рішення ЄС підписати контракти про постачання обмежило час для вирішення проблем.
За словами Соріота, проблеми з розширенням виробництва вакцини спостерігаються на одному заводі в Нідерландах і заводі в Бельгії.
Голова AstraZeneca додав, що схожі проблеми були в ланцюжку поставок до Британії. Контракт з Лондоном був підписаний за три місяці до європейської угоди, тому у компанії був додатковий час, щоб виправити всі збої.
Додамо, що вакцина AstraZeneca вже застосовується у Великій Британії, але ще не схвалена ЄС. Очікується, що Європейське агентство з лікарських засобів (EMA) схвалить її наприкінці січня.
- AstraZeneca заявила, що максимально підвищила ефективність вакцини проти коронавірусу.