МОЗ затвердив протокол лікування COVID-19 препаратом, який не рекомендує ЄС і має сильні побічні ефекти

коронавирус украина

Міністерство охорони здоров’я затвердило протокол лікування пацієнтів з коронавірусною хворобою препаратом, ефективність якого не була доведена ні в одному клінічному дослідженні. Відповідний документ оприлюднений на сайті МОЗ.

У ньому рекомендується використовувати для лікування середньотяжких, тяжких і критичних течій захворювання протималярійний препарат хлорохін. Однак раніше про неефективність цього лікарського засобу заявляло Європейське агентство по медицині.

Попри те, що Всесвітня організація охорони здоров’я та європейські медичні агентства скептично ставляться до хлорохіну, цей препарат дозволили використовувати уряди деяких країн, зокрема США і Франції.

Такий ажіотаж на хлорохін стався після того, як у Франції невелика група медиків з Марсельського університету провела клінічні випробування і нібито довела ефективність в лікуванні COVID-19 двох препаратів – гідроксихлорохіна і азитроміцину. На це дослідження у своєму Twitter звернув увагу президент США Дональд Трамп, заявивши, що воно може стати «одним з найбільш значних в історії медицини».

Французький вчений-інфекціоніст, голова науково-дослідного відділу інфекційних та тропічних хвороб (URMITE) з Марселя Дідьє Рауль сміливо заявив, що «хлорохін лікує коронавірус». Але його дослідження, проведене на 26 пацієнтах з використанням антибіотика (який діє на бактерії), поставили під сумнів інші експерти.

Мікробіолог Елізабет Бок звернула увагу, що наукова стаття Дідьє Рауля про ефективність хлорохіну проти коронавірусу є препринтом (необроблена версія наукового документа, не перевірена іншими вченими у цій сфері), оскільки вона була оприлюднена 16 березня 2020 року і через чотири дні її публікував International Journal of Antimicrobial Agents.

«Це говорить про те, що експертна перевірка була зроблена за 24 години, надзвичайно швидкий час», – зазначила Бок.

При цьому питання виникають і до самого дослідження. Елізабет Бок, яка неодноразово виявляла маніпуляції в наукових публікаціях, пише, що в експерименті брали участь 42 пацієнти, з них 16 отримували звичайне лікування («контроль»), а решта – гідроксихлорохін (HQ).

До кінця дослідження з тих, хто приймав хлорохін, залишилися 20 пацієнтів, з них шестеро отримували антибіотик азитроміцин (AZ). На шостий день лікування тести більшості з 16 контрольних пацієнтів, приблизно половини з 14 пацієнтів, які приймали HQ, і інших шести (лікувалися HQ+ AZ) дали негативний результат.

Чорна лінія – контроль, синя – пацієнти з тільки гідроксихлорохіновим лікуванням, зелена – ті, кого лікували комбінацією препаратів

Хоч це і виглядає обнадійливо, але такого роду дослідження має низку недоліків. Зокрема, необхідний дозвіл Комітету з етики наукових досліджень, оскільки пацієнти лікувалися препаратами, призначеними для іншої хвороби. Також вчені не врахували змінні, які безпосередньо вплинули на результат, а пацієнти для дослідження повинні бути максимально схожі: однакового віку, статі.

Дідьє Рауль, який очолив дослідження, став зіркою французьких ЗМІ. Майже щодня публікується його нова наукова стаття, однак його неодноразово ловили на фальсифікації даних, а в стінах свого інституту він скандальна особистість. Про це у своїй статті розповідає біолог, науковий журналіст Леонід Шнайдер.

Самим важливим нюансом у застосуванні хлорохіну є його побічні ефекти. Існують десятки випадків отруєння від його самостійного застосування. Також він призводить до серцевої недостатності. Раніше директор Італійської медичної агенції (AIFA) Нікола Магріні заявив, що застосування протималярійного хлорохіну має певні ризики і необхідна обережність у його масовому використанні.

Не зважаючи на все перераховане вище, Міністерство охорони здоров’я України нещодавно отримало 3 тис. упаковок препарату “Плаквеніл” (діюча речовина – гідроксихлорохін) для лікування інфікованих коронавірусом. Очільник МОЗ Максим Степанов в ефірі програми “Право на владу” на телеканалі “1+1” повідомив, що більше ніж 2 тис. упаковок препарату, наданого компанією Sanofi, роз’їдуться по всіх областях.

Більш того, домовленості про купівлю цих ліків є з іншими компаніями. За словами Степанова, ним готуються лікувати 20 тис. пацієнтів.

Нагадаємо, станом на 3 квітня, в Україні зафіксовано 942 випадки зараження коронавірусом, з них 23 летальні.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.