Було дуже багато розмов про зрив виборів, але закон не передбачає механізмів, коли б вибори могли б бути, наприклад, визнані недійсними. Про це в коментарі InfoResist розповів голова Комітету виборців України (КВУ) Олексій Кошель.
“Тобто вибори можуть бути визнані недійсними по окремих виборчих дільницях. Щодо спостерігачів. Незалежно від того, чи будуть спостерігачі чи не буде спостерігачів, чи буде там 1 або 25, це жодним чином не вплине на легітимність виборчого процесу. Але є проблема по дільничних виборчих комісіях. Насправді це не секрет, це було і в першому турі, це проблема і другого туру те, що штаби кандидатів просто не мають достатніх ресурсів, тобто структур, людей, активістів, які могли б заповнити ці вакансії. І якщо БПП з цим може бути простіше, тому що партія, незважаючи на все, має досить розгалужену мережу, і фактично БПП і партія “Батьківщина” це дві партії, які мають найбільш розгалужену мережу, про що свідчить їх активність у місцевих виборах. То Зеленський може розраховувати лише на дуже невелику кількість активістів і дуже складно уявити, як він зможе забезпечити своє представництво у виборчих комісіях”, – сказав він.
За словами Кошеля, “зараз є інформація по кількох регіонах, що насправді від БПП робиться подання не по 7 кандидатів для того, щоб заповнити половину квот, а лише по 2 кандидатів”.
“Так, це може бути технічна проблема, але в будь-якому разі вона не призведе до зриву виборів, тому що кожна виборча комісія (ОВК) буде самостійно формувати дільничні виборчі комісії. Очевидно не за представництвом Порошенко, а буде самостійно формувати окружні комісії”, – додав голова КВУ.
На його думку, пояснень, чому БПП віддає свої квоти, може бути багато.
“Наприклад, це може бути як публічна дія, з огляду ті звинувачення, які лунали щодо можливих маніпуляцій, фальсифікацій, зриву виборів і т. д. Це може бути просто публічна дія, що ми готові віддати свої квоти, будь ласка, нехай штаб Зеленського зараз активно заповнює ці квоти. Це може бути з цим пов’язано. Може бути кілька причин, але я схильний вважати це більше публічною дією. І тим більше ми чудово знаємо, що є проблема і з формуванням дільничних виборчих комісій у всіх кандидатів. Тобто мені важко повірити, що штаб будь-якого кандидата міг навіть в першому турі знайти без грошей величезна кількість людей”, – зазначив він.
“І ми бачимо, що ті заяви з боку силових структур, були заяви щодо підкупу виборців, принаймні, я можу говорити про ту частину матеріалу, яку я бачив публічно в ЗМІ, коли вони оприлюднили частину матеріалів. У мене скаладається враження, що там йде мова не про підкуп, тобто технологію гроші в обмін на голоси, а йдеться про технології доплат членам дільничних виборчих комісій. На жаль, ми всі чудово розуміємо, що ця практика існує вже десятки років. Тобто, можливо, БПП, таким чином, просто розуміючи, що контроль за виборчими комісіями не дає такого відчутного результату, то вони просто публічно відмовилися, з огляду на звинувачення у фальсифікації, з огляду на реакцію МВС. Тобто може бути багато причин. Але загрози я не бачу”, – резюмує голова КВУ.
Раніше в команді кандидата в президенти Володимира Зеленського заявили, що існує загроза зриву виборів у зв’язку з великим недобором людей у дільничних комісіях.