За рік повномасштабної війни президентам США та України Джо Байдену та Володимиру Зеленському вдалося вибудувати теплі двосторонні відносини при тому, що ще рік тому Байдену не подобалося, що Зеленський замість подяки просить у США дедалі більше озброєння. Про це пише The New York Times.
Видання зазначає, що Байден досяг надання Україні 113 мільярдів доларів військової та іншої допомоги, але в їх телефонних розмовах цього ніколи не було достатньо для Зеленського, який вимагав більше і швидше.
“Потрібні місяці, щоб досягти кращого розуміння один одного і згладити образи. Якщо Зеленський – це сучасний Уїнстон Черчілль, як часто кажуть його шанувальники, то Байдену відводиться роль Франкліна Рузвельта перед Перл-Харбором, який зібрав так званий “Арсенал демократії”, щоб озброїти європейських союзників, не втягуючи США безпосередньо у війну”, – йдеться у матеріалі.
Перед початком повномасштабного вторгнення, коли війська Росії зібралися на українському кордоні, а американська розвідка дійшла висновку, що Путін планує вторгнення, Зеленський залишався скептично налаштованим до публічних попереджень Байдена. Коли український президент вирішив поїхати на Мюнхенську безпекову конференцію в лютому 2022 року, команда Байдена порадила йому не залишати свою країну у разі нападу на неї. Але він все одно поїхав, заручившись міжнародною підтримкою та повернувшись до початку вторгнення.
У ніч вторгнення Байден та Зеленський розмовляли телефоном. Зміст розмови Байден розкрив під час свого нещодавнього візиту до Києва.
“Ви сказали мені, що чули вибухи на задньому плані. Я ніколи цього не забуду. І світ ось-ось мав змінитися. Я пам’ятаю це дуже добре, тому що я запитав вас – я запитав вас наступне: “Що там, пане президенте ? Що я можу для вас зробити? Чим я можу бути корисним?”. І я не знаю, чи пам’ятаєте ви, що ви мені відповіли, але ви сказали, я цитую: “Зберіть лідерів світу. Попросіть їх підтримати Україну”. І ви сказали, що не знаєте, коли ми зможемо знову поговорити. Тієї темної ночі, рік тому, світ буквально готувався до падіння Києва – здається, що це було набагато довше, ніж рік тому”, – розповів американський лідер.
Спочатку команда Байдена припускала, що Зеленського або буде вбито, або він очолить уряд у вигнанні. Менш як за тиждень після вторгнення Байден сказав телеведучим на обіді без запису, що він не бачить жодного способу змусити Путіна зупинитися. Один із присутніх у залі того дня розповів виданню, що Байден заявив, що вірить у здатність Росії перемогти Україну, захопивши великі міста, і очікує, що багато людей загине.
Американські чиновники побоювалися відправляти в Україну сучасну зброю, яка може потрапити до рук Росії, як це сталося в Афганістані, тому їх було стримано в тому, що посилали.
У регулярних телефонних розмовах з Байденом президент України наполягав на більшому, часто трохи обходячи вдячність за те, що американці надали, і натомість представляючи список того, чого вони не надали. У свою чергу, Байден обурювався, що до президента США ставляться як до сержанта постачання, за словами чиновників адміністрації, вважаючи, що такі списки мають обговорювати їхні помічники, тоді як обидва лідери зосереджуються на питаннях вищого рівня.
Один із високопосадовців розповів, що в перші тижні війни Зеленський завершував розмови з Байденом словами: “Можливо, ми розмовляємо востаннє”. Після цього чиновники Байдена приватно звернулися до команди Зеленського з проханням звертатися з телефонними дзвінками інакше.
Ситуація покращилася після приїзду в Україну нового американського посла Бріджіт А.Брінк навесні 2022 року. Зрештою, американський президент погодився надіслати пускові установки керованих ракет HIMARS, протиракетну батарею Patriot і танки M1 Abrams, від яких він спочатку відмовлявся.
Видання пише, що відносини двох лідерів суттєво зміцнилися останніми місяцями. Так, гучний візит Зеленського до Вашингтона напередодні Різдва, схоже, справив враження на Байдена та його радника з національної безпеки Джейка Саллівана. У свою чергу зворотний візит Байдена до Києва наголосив на їхній солідарності, оскільки Зеленський щиро подякував йому за допомогу, яку “запам’ятають назавжди”.