27 лютого космічний апарат Trace Gas Orbiter російсько-європейської місії ExoMars-2016 сфотографував на Марсі два величезних смерчі. Про це повідомляється на сайті “Роскосмосу“.
Апарат відобразив два смерчі, які рухалися по дну 70-кілометрового кратера в південній півкулі Марса. Два знімки були зроблені з різницею в 45 секунд.
На фотографіях можна помітити смуги, які пилові вихори залишають за собою, а також тіні цих стовпів. Зазначається, що смерчі рухалися зі швидкістю 4 і 8 метрів на секунду.
Пилові смерчі на Марсі – досить часте явище. Там вони формуються практично за тим же принципом, що і на нашій планеті. Коли поверхня стає більш гарячою, ніж повітря над нею, потоки гарячого повітря переміщаються в більш холодному і щільному повітрі, створюючи висхідну течію.
Холодне повітря опускається і створюється вертикальна циркуляція. Потік розкручується в результаті горизонтального пориву вітру. Набравши достатню швидкість, вихор може втягувати пил і переносити її поверхнею.
При цьому смерчі на Марсі набагато більші за ті, які бувають на Землі і можуть досягати до 8 км у висоту. Сліди за ними можуть доходити до сотень км. Аналіз цих явищ дає вченим можливість зрозуміти, як вихори могли впливати на клімат на планеті з плином часу.
- Ровер Perseverance успішно сів на Марс 19 лютого 2021 року після понад півроку подорожі апарату.
- 22 лютого Perseverance надіслав на Землю перше відзняте відео з поверхні Марса.