У перші епохи існування Марс був покритий мережею льодовиків. До такого висновку прийшли канадські планетологи, проаналізувавши десятки тисяч фотографій поверхні планети. Робота вчених опублікована в журналі Nature Geoscience.
Провідний автор Анна Грау Галофре розробила новий метод дослідження марсіанських долин. З його допомогою вчені порівняли знімки Марса з фотографіями підльодовикових долин, розташованих на арктичному острові Девон, і підтвердили схожість рельєфів, зокрема, знайшли практично однакові сліди від льодовиків.
«Острів Девон – один з кращих “аналогів” Марса. Це холодна, порожня, полярна пустеля», – зауважила Грау Галофре.
За словами планетологів, схожість рельєфів Марса і Девона дає зрозуміти, що на червоній планеті знаходилася велика кількість стародавніх льодовиків, які утворилися в результаті наявності води і присутності холодного клімату. На початковому етапі формування Марс підходив для зародження життя. Однак приблизно 3,6 мільярда років тому планета перетворилася в пустелю. Палеонтологи передбачають, що зафіксовані на фотографіях з супутника долини з’явилася через наявність льодовиків, а не водойм.
Мережі каналів з’явилися під крижаним покривом через накопичену природним чином воду. Дані умови, як вважають вчені, могли бути придатними для появи на Марсі представників древніх форм життя. Товстий прошарок льоду міг захистити від сильного сонячного випромінювання і забезпечити постійний приплив рідини.
- Вчені NASA показали дірку на поверхні Марса, яка може бути використана майбутніми колоністами в якості укриття від суворих умов планети.