Нацбанк використав крадений шрифт у банкноті номіналом тисячу гривень

Дизайнери викрили Національний банк України у використанні піратського шрифту при створенні нової банкноти номіналом тисячу гривень. Про це повідомляє дизайнер Богдан Гдаль з посиланням на офіційну відповідь авторів шрифту з компанії Adobe.

Дизайнери НБУ використали в написі «Одна тисяча гривень» на зворотному боці купюри шрифт, який відрізняється від офіційного Bickham Script Pro 3.

«Крім загальних зауважень до дизайну, кількості різнорідних шрифтів, що не сприяє гармонійному виду купюри, виникли підозри щодо легальності деяких з них. Зрозуміло, що від чиновників Нацбанку важко буде дізнатися, чи дійсно вони їх купували. Але дизайнер може виявити недоліки, аналізуючи вигляд букв”, – пише Гдаль.

За його словами, шрифт, яким виконано напис «Одна тисяча гривень», не відповідає формою деяких букв офіційному шрифту. Особливо добре це видно у слові «гривень», а саме у літері «в».

«Річ у тім, що цей шрифт – Bickham Script, створений дизайнером Річардом Ліптоном в 1997 році й потім ліцензований компанією Adobe, до 2016 року взагалі не мав офіційної кириличної версії. Отже, якщо їм хтось користувався, то це були тільки піратські видозміни, які автоматично вважаються краденими, оскільки ліцензія шрифту прямо забороняє будь-яку модифікацію форм букв та їхнього перевидання», – пояснив Гдаль.

У мережі дизайнер виявив серію шрифтів під назвою Bickham Script One, Bickham Script Two, Bickham Script Three, підписані ім’ям росіянки Олександри Гофман. У дизайнерських колах вона відома як автор крадених шрифтів і свою версію Bickham Script вона створила у 2005 році.

Adobe підтвердила, що до 2016 року офіційної кириличної версії зазначеного шрифту не існувало.

Також шрифтовий дизайнер компанії-правовласника припустив, чи буде Adobe вимагати у НБУ відшкодування збитків або плату за шрифт.

«Я не можу це коментувати. Щоб усунути цю проблему, повинні бути створені абсолютно нові друковані форми банкнот, які, ймовірно, не так просто зробити (я ніколи не друкував гроші сам, але можу собі уявити, що це не простий процес). <…> Збиток нанесений – якщо у вас є контакти в Національному банку України, можливо, було б добре, щоб вони знали про проблему»,- написав дизайнер Франко Грісхамер у своєму листі Гдалю.

Український дизайнер додав, що такий самий крадений шрифт НБУ використав у купюрі номіналом 20 гривень, яку представили в 2018 році. Можливо, Нацбанк планує розмістити його на всіх банкнотах нового зразка.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.