Один з найбільших айсбергів в історії A-68а, що дрейфував у Південній Атлантиці, розколовся. Про це повідомляє “BBC News Україна”»
Айсберг A68 відколовся від шельфового льодовика Ларсена в липні 2017 року. Його площа становила понад 5 тис. 800 кв. км, що вдвічі більше ніж Люксембург.
У 2018 році від айсберга відламався ще шматок, названий A-68B, згідно з системою Національного льодового центру США. Перша буква означає квадрант Антарктики, звідки він відколовся, потім слідує цифра позначення місця. Наступним фрагментам додають букву.
Відтоді більшу частину, яка залишилася, назвали A-68a, а минулого тижня від айсберга відколовся шматок, названий A-68d. Ще два фрагменти відламалися у вівторок – A-68e і A-68f.
“Майже три з половиною роки, як він відколовся від льодовикового шельфу Ларсена, айсберг A-68а – четвертий за величиною в історії спостережень – нарешті починає розпадатися”, – повідомив вчений з Університету Суонсі.
За пересуванням айсберга стежили за допомогою супутника. Експертам необхідно знати, чи не зупиниться він десь на мілководді, оскільки це загрожує екосистемі: застряглі частини айсберга можуть створити проблеми для пінгвінів і тюленів на Британських заморських територіях і ускладнити для них пошуки їжі.
Наразі всі фрагменти айсберга потрапляють в Антарктичну циркумполярну течію, яка повинна обвести їх навколо острова Південної Джорджії і повести далі на північ. Супутники продовжать спостереження за їхнім пересуванням.
Спеціалістка з питань географічних інформаційних систем і картографування в British Antarctic Survey Лора Герріш повідомила приблизні розміри уламків айсберга:
- A-68a – 2600 кв. км;
- A-68d-144 кв. км;
- A-68e-655 кв. км;
- A-68f-225 кв. км;
Rough area calculations of the new icebergs produced from the latest break up of #A68a. Icebergs officially named by @usnatice. Let's see what happens as they float around #SouthGeorgia over the next few weeks! @BAS_News @BBCAmos @polarview pic.twitter.com/wwSQCLWwJx
— Laura Gerrish (@laura_gerrish) December 22, 2020
За даними BBC, зміни клімату не мають відношення до даного айсбергу. Ця величезна маса плавучого льоду відкололася від тієї частини Антарктиди, де досі дуже холодно.
Відділення айсбергів від цього шельфу – це природне явище. Таким чином балансується накопичення маси від снігопадів і льоду з льодовиків. Великі айсберги відколювалися від шлейфу Ларсена протягом десятиліть.
- З літака британських військово-повітряних сил був сфотографований найбільший айсберг у світі.