Кондитерська фабрика «Рошен» (Roshen) у російському Липецьку, яка належить президенту Петру Порошенку, зупинила виробництво в 2017 році й з тих пір в цехах панує тиша, а з 700 працівників залишилося трохи більше 50-ти. Про те, чим зараз живе фабрика дізналися журналісти «Радіо Свободи».
Цукерки на липецькому «Рошені» випускали до останнього, але в 2017-му підприємство зупинилося «через вплив геополітичних чинників». Зараз там працюють лише охоронці та офісні працівники. Інженери-електрики раз в місяць переписують показання лічильників, перевіряють опалення, воду в цехах і освітлення. У виробничих приміщеннях опалення немає.
Значна частина обладнання залишилася на місці. Техніка була очищена, законсервована і прикрита поліетиленом від пилу і вологи. У 2017 році керівництво фабрики наказало законсервувати обладнання так, щоб у будь-який момент можна було б перезапустити виробництво.
У січні 2018 року президент київського «Рошен» В’ячеслав Москалевський розповів, що з липецького підприємства потроху перетягують все потрібне для корпорації в Україну. Гендиректор фабрики в Липецьку Олег Козаков підтвердив, що дійсно деяке обладнання було вивезено, однак про масштабне перекидання не йдеться.
Наразі липецький «Рошен» не працює, але платить податки в бюджет Росії. Москалевський стверджує, що це необхідно робити, інакше фабрику оголосять банкрутом.
Продати підприємство теж не можуть через арешт землі та майна у зв’язку з податковими претензіями. Слідчий комітет РФ вважає, що «Рошен» істотно завищив вартість деяких робіт і надав податковій службі підроблені документи. У корпорації всі претензії відкидають, але влітку 2016 року були виплачені 181 млн рублів в якості добровільного відшкодування збитків.
За даними річної звітності, в 2017 році загальний збиток липецької фабрики «Рошен» перевищив 311 млн рублів (понад 4,5 млн дол.). Однак у корпорації говорять, що підприємство не отримує грошей на виплату податків від головного офісу, а витрачає ті кошти, які залишилися на момент зупинки виробництва.