Нардеп Юрчишин: “Слуги народу” хочуть завадити конкурсу щодо обрання директора НАБУ

Нардеп та перший заступник голови антикорупційного комітету Верховної Ради Ярослав Юрчишин повідомив журналістам про схему, за допомогою якої представники партії “Слуга народу” планують зірвати конкурс з обрання директора НАБУ. Про це він заявив в інтерв’ю “НВ“.

Зазначається, що народний депутат від фракції “Слуга народу” Андрій Клочко зареєстрував законопроект, який може завадити проведенню конкурсу з обрання директора НАБУ та дозволить “взяти на гачок керівників усіх антикорупційних органів”. У пояснювальній записці він аргументує нововведення тим, що антикорупційні органи “не демонструють ефективності”.

За словами Юрчишина, після того, як у липні було призначено керівника САП, глава уряду Денис Шмигаль дав доручення організувати перше засідання комісії з відбору директора НАБУ.

“Ось уже кілька тижнів чомусь ця комісія не засідає. Це, звісно, викликало питання, бо і президент, і всі представники влади обіцяли українському суспільству, що як тільки оберемо керівника САП – почнемо конкурс на директора НАБУ. Але стало зрозуміло, що чергова незалежна комісія, де міжнародні експерти мають вирішальний голос, є неприйнятним явищем для керівництва нашої держави, і тому завчасно створюються умови, які дадуть можливість заблокувати проведення конкурсу або його переоголосити й розпочати процедуру з самого початку, тобто створювати комісію по-новому”, – сказав нардеп.

За його словами, Клочко – повністю людина Офісу президента. Юрчишин заявив, що він відомий тим, що його родичі мають “дивне” майно – він записав дуже багато на свою маму і не пояснює, звідки воно взялося.

“Це він зареєстрував законопроєкт, який змінює вимоги щодо кандидата на посаду директора НАБУ. Зміна сама по собі не є логічною, але що створюється таким чином? Таким чином створюється прецедент, підстави для перезапуску конкурсу – тобто можна перезапустити комісію, знову довге погодження, знову процедура. І що найголовніше – вноситься додаткова підстава для звільнення керівника НАБУ – за умови, якщо по ньому з’являється адміністративне рішення щодо залучення до корупції”, – наголосив заступник голови антикорупційного комітету ВР.

Він нагадав, що свого часу міністр внутрішніх справ Арсен Аваков у такий спосіб намагався “збити” колишнього слідчого прокуратури Артема Ситника, сфальсифікувавши через судову систему його внесення до Реєстру корупціонерів. Юрчишин вважає, що закладається “аналогічна міна під наступного директора”.

“Зараз вже є вимога, що людина, яка має рішення щодо адмінпорушення у сфері корупції, не може претендувати на керівника Бюро. Це цілком логічно. Але сфальсифікувати таке рішення в процесі діяльності директора НАБУ достатньо легко, ми вже мали прецедент. Створити таким чином можливість зняття нового директора – це мета Офісу президента. Тому маємо ті самі граблі”, – сказав Юрчишин.

На думку нардепа, Клочко – не та людина, яка з власної ініціативи реєструватиме подібний законопроект.

“Щось мотивоване якимись “донорами” – цілком реалістично. Але в цьому випадку – це дуже чуттєва справа, дуже чуттєвий напрямок. Зрозуміло, що не реєструється цей законопроєкт якимось більш публічним чи авторитетним “слугою народу”, бо за це можна публічно вигребти. Тому знайдено таку людину, щоб закласти міну під конкурс на посаду директора НАБУ”, – пояснив Юрчишин.

Він наголосив, що “у цього законопроєкту один автор”, бо якщо президент Володимир Зеленський має на меті оперативно провести незалежний конкурс – він може просто звернутися до Клочка і запропонувати відкликати законопроект ще до розгляду комітетом.

У пояснювальній записці до цього проєкту Клочко аргументує необхідність впровадження запропонованих ним змін тим, що система антикорупційних органів нібито є неефективною.

“І це каже людина, по якій кримінальна справа в активній фазі. Зовсім неефективна, він прямо на собі відчув! Це абсурд. І знову ж таки, це не Клочко писав, зрозуміло ж”, – стверджує Юрчишин.

На його думку, в ОП не змогли поставити контрольовану людину на Антикорупційну прокуратуру, тому хочуть спробувати зробити це з НАБУ, щоб хоча б один з антикорупційних органів був ним підконтрольний, що фактично знову робить недієздатною всю систему.

Також, за його словами, найближчим часом буде реакція західних партнерів, тому що це дуже чутлива тема.

“І головна причина, чому все це було закинуто через одіозного депутата – бо завжди в кінцевому варіанті можна вдати, що я не я і хата не моя. Тобто сказати, що це власна ініціатива депутатів, бла-бла-бла – і грати цією картою: що ж ми можемо зробити, у нас парламент незалежний орган”, – сказав Юрчишин.

Він додав, що знає, що неофіційна реакція та комунікація з боку міжнародних партнерів уже є.

“Наразі це запит – що це за ініціатива, звідки вона взялась і чому. Але якщо не буде відкликано даний законопроєкт, то будуть і офіційні реакції”, – резюмував нардеп.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.