На третій день війни проти України російські окупанти створили чат у Telegram, у якому обговорювали хід бойових дій, втрати, скаржилися на армію РФ та закликали вбивати громадянське населення. Скріншоти листування оприлюднила «Українська правда».
Чат, в якому перебували 173 учасники, проіснував до 5 квітня. Тоді ж стало відомо, що один із учасників цієї групи лейтенант Юрій Шалаєв потрапив у полон.

Основною темою спілкування окупантів був пошук загиблих, поранених друзів або товаришів по службі. Виявилося, що вже третього дня війни таких багато.
Також російські військові висловлювали розчарування щодо армії РФ та «спецоперації». Однак, панічні настрої подобаються не всім учасникам чату. Дехто радить розповідати про тих, хто цікавиться справами військових, «кураторам із контори».
Тобто листування може свідчити, що різні підрозділи чи окремі російські військові мають кураторів у ФСБ.
Проте інформація про втрати та складну ситуацію, в яку потрапили окупанти в Україні, продовжує просочуватися від інших учасників чату. Вони скаржаться, що їхню колону знищили, а командира бригади не можуть знайти.
28 лютого до чату переслали повідомлення від службовця з ОМОНу, який відмовився їхати в Україну. Він повідомив, що тих, хто відмовляється, звільнятимуть із військової служби. Також військові з підрозділів ОМОНу та СОБРу, спрямовані в Україну «на навчання», розповідають про свої серйозні втрати.
За кілька днів інші учасники чату погоджуються, що відправити на війну в Україну можуть будь-кого. Один із них заявив, що з війни біжать навіть контрактники. Водночас, “срочнікам” для відправки в Україну одразу підписують контракт.
Керівників, котрі відмовляються вести підлеглих на війну, затримує ФСБ.
Періодично у чат закидають пропагандистські матеріали, покликані мотивувати військових воювати проти України. Зокрема, закликають підтримати Путіна та військове керівництво, попри багатства та розкіш життя російських чиновників.
Ба більше, в «агітці» стверджується, що санкції – це добре для розвитку країни, а Україна замість подяки СРСР вирішила вступити до НАТО та «розмістити американські військові бази на кордоні з Росією». Також пропагандисти запевняють, що в Україні 80% населення виступає за дружбу з РФ.
Крім цього, до чату потрапляє так звана оперативна інформація, яка дезінформує учасників. Наприклад, про те, що Харків захоплено, а в Києві кадировці проводять зачистки.
Вражаюче, але в чаті Путіна називають «героєм», який випередив Україну та НАТО та «фактично врятував сотні тисяч життів республік». У повідомленні сказано, що ЗСУ під керівництвом нацбатів планували 25 лютого “почати військову операцію на Донбасі”.
Писали солдати про те, що російське військове керівництво не говорило своїм підлеглим, що вони їдуть воювати проти українців. Наразі деякі сподіваються, що Росія підпише з Україною мирну угоду.
Істотне пожвавлення у чаті викликає брифінг полонених російських срочників. Окупанти закликають обрубати в Україні інтернет та телебачення, але згадують про супутники Ілона Маска.
Також у чаті оприлюднили списки поранених, які перебувають у Ростовській лікарні. Таким чином вони шукають, чи є серед цих людей зниклі товариші.
Дуже обурило учасників чату, що українські військові отримали їхні дані, зокрема номери телефонів їхніх родичів.
Окрім цього, учасники чату обговорювали, що їх спонукало піти на війну. Як виявилося зі спілкування, у багатьох іпотеки, тому їм невигідно звільнятися зі служби. Один із окупантів показав документ, згідно з яким усім, хто виконує завдання під час «спецоперації» в ОРДЛО та інших областях України, виплачуються два оклади відповідно до військової посади щомісяця та 53 дол. на добу.
17 березня під час обговорення важкої ситуації, яка склалася на Харківщині під Ізюмом, у чаті настає переломний момент. Окупанти починають критикувати спецоперацію і навіть російську армію не підбираючи слів. Вони підтверджують тезу про те, що Росія не чекала на такий опір українців, тому операція цілком може закінчитися повним провалом.