NASA офіційно визнало, що місія апарату “Кріт” на посадковому марсіанському модулі InSight завершилася невдачею. Про це повідомляє NASA InSight.
Робота “Крота” почалася в 2018 році і полягала в тому, щоб заритися в поверхню Марса на глибину до 5 метрів. Трос з’єднував апарат з посадковим модулем, уздовж цього троса були рівномірно розташовані теплові датчики. Вивчаючи теплові властивості внутрішньої частини планети, вчені могли б багато чого дізнатися про її геологічну історію.
One phase ends, and another begins…
Last weekend, the mole made a final attempt to dig farther underground on Mars. Even with all the steps we’ve taken to #SaveTheMole, it seems there’s just not enough friction in this soil to keep it moving downward. (1/4) pic.twitter.com/ZevtiAvS36
— NASA InSight (@NASAInSight) January 14, 2021
Бур, який повинен був просвердлити в поверхні Марса свердловину глибиною 5м, постійно натикався на камені і застрявав так, що NASA доводилося винаходити різні способи продовжити буріння. Крім того бур вискакував зі свердловини, після чого все доводилося починати спочатку, не міг зафіксуватися і почати буріння і модулю довелося власним ковшем забивати бур в грунт.
З’ясувалося, що поверхня Марса, на якій розташований посадковий модуль InSight, покрита ущільненим шаром грунту, який не падає назад в яму під час буріння. Через це не забезпечувалося необхідного тертя для нормальної робота “Крота”.
Апарат не зміг проникнути на достатню глибину і після 500 спроб його оголосили “мертвим”. Однак інші інструменти посадкового модуля, включаючи сейсмометр, все ще працюють. Завдяки цьому місія як і раніше має наукове значення.
«Ми виклали все, що ми маємо, але Марс і наш героїчний “Кріт” залишаються несумісними”, – сказав головний дослідник Тілман Спон з DLR.
Це був перший раз, коли місія таким чином намагалася розкопати грунт на Марсі, тому всі зусилля проводилися на незвіданій території і неможливо було точно дізнатися, що станеться з “Кротом”.
For my team, it’s a tough decision. For over a year and a half, we’ve done all we can to solve this unique challenge. What we’ve learned, we’ll carry forward to future missions, and to my next task… (3/4) pic.twitter.com/wR9w1QzNGw
— NASA InSight (@NASAInSight) January 14, 2021
- У листопаді 2020 року Державне космічне агентство України повідомило, що наша країна братиме участь у програмі NASA “Артеміда” з дослідження Марса і Місяця.
- У грудні того ж року в американському центрі імені Джона Кеннеді випробував новий компактний місяцехід.