Проєкт Держоборонзамовлення на 2020 рік ліквідує ракетну програму України, зокрема не передбачається закупівля великої партії ракет «Вільха» та фінансування програми «Нептун». Про це повідомляє журналіст Юрій Бутусов у Facebook.
За його словами, сьогодні, 18 лютого, на засіданні Ради нацбезпеки і оборони України розглядається єдиний конкретний документ оборонного планування – Держоборонзамовлення.
«Так, як цей ключовий документ написаний, викликає питання не тільки до компетентності відповідальних керівників. Якщо в такому вигляді ДОЗ буде ухвалений, це буде не просто ганьба, це буде свідомий зрив ключових оборонних ініціатив», – стверджує журналіст.
Він зазначив, що проєкт Держоборонзамовлення-2020 згортає всі українські ракетні програми. Зокрема, всупереч вимогам діючих оборонних програм, не передбачається закупівля великої партії ракет «Вільха», фінансування програми «Нептун», закупівля 55 мм гаубиць проєкту «Богдана».
«Чисто символічні кошти виділені на закупівлю снарядів 152 мм для «Гіацинтів» і «Акацій», і 155 мм снарядів для «Богдани». В Україні зараз є два виробники снарядів, виробництво і технології ще не обкатані. Торік, за даними «Цензор.НЕТ», на озброєння ЗСУ було поставлено 1 тис. 300 снарядів вітчизняного виробництва. При цьому снарядів потрібно вже багато тисяч, тому що на складах залишився зовсім невеликий запас», – пише Бутусов.
Також, за інформацією журналіста, недостатнє фінансування виділяється на зв’язок. Проєкт ДОЗ-2020 не передбачає закупівлю тепловізійних прицілів для керованих ракет, необхідних для нічного бою.
«Не закладені необхідні кошти для модернізації танків Т-64 за проєктом «Краб» з двигуном 6ТДФ, що унеможливлює розширення виробництва цих унікальних двигунів. Не купується жоден тепловізійний приціл для протитанкових ракетних комплексів», – пише Бутусов.
Він зазначив, що єдина стаття, яка фінансується максимально щедро – це закупівля двовісних 12-ти та 15-ти тонних бронеавтомобілів одній приватній компанії. Планується закупівля понад 100 таких машин, проте жодна з них не потрібна української піхоті через слабку прохідність.
Ще планується закупити 24 польських бронетранспортерів «Онцилла» – польську версію «Дозору», який виявився неконкурентоспроможним. Тобто Україна відмовляється від доопрацювання своєї власної техніки, вважаючи за краще фінансувати польський “оборонпром”, який купив ліцензію «Дозору».
«При цьому командири батальйонів і рот, як і раніше, їздять на волонтерських машинах, гостра нестача БМП і БТР, цілі батальйони нашої бронетехніки мають дуже обмежену боєздатність», – наголосив Бутусов.
Він додав, що у такому вигляді проєкт Держоборонзамовлення ухвалювати не можна, оскільки план оборонних програм вимагає серйозних доопрацювань.
У свою чергу директор інформаційно-консалтингової компанії Defense Express Сергій Згурець зазначив, що помилка Міністерства оборони полягає в тому, що фінансування “Нептуна” і “Вільхи-М” вирішено реалізувати по лінії державних гарантій. Хоча зазвичай під держгарантії фінансувалися закупівля серійних виробів.
Згурець додав, що ДКР типу “Нептун” під держгарантії ускладнить виконання цього проекту. Так як там зовсім інша процедура виділення, освоєння коштів і звітності.
“Набагато раціональніше було б під держгарантії виділити кошти на підготовку для серійного виробництва” Нептунів “і” Вільха “. Це було б правильно. Так як прискорило б появу” Нептунів” в нашій армії”, – написав він.
Нагадаємо, з січня 2016 року за рішенням РНБО Україна почала системну роботу над своєю ракетною програмою і досягла в цьому певних успіхів. Українські заводи з військово-промислового комплексу, зокрема, розробили ракетну систему «Вільха», з якою не зрівняється жодна інша система в ЗСУ.
Також ведуться роботи над створенням крилатої ракети «Нептун» та одноступеневою балістичною ракетою «Грім-2».