У поточному році для глобального здоров’я буде чимало викликів. Початок року з активним поширенням коронавірусу з Китаю показав, як важливо правильно реагувати на виникаючі небезпеки. Про це на своїй сторінці у Facebook заявила екс-виконувач обов’язків міністра охорони здоров’я Уляна Супрун.
За її словами, «напад» вірусу – загроза для національної безпеки, яка може бути не менш згубною для економіки і здоров’я, ніж іноземна агресія або тероризм.
Супрун навела список загроз, деякі з пунктів яких можуть здатися українцям далекими, але хвороби не мають кордонів.
Кліматичні загрози
Зміна клімату загрожує екстремальними погодними явищами, збільшенням недоїдання, поширенням інфекцій. Це при тому, що в даний час через забруднення повітря і так передчасно вмирають 7 мільйонів осіб щорічно.
Доступ до медикаментів в зонах бойових дій
Спалахи небезпечних хвороб у минулому році в основному відбувалися саме там, де точилися війни. Бої провокують населення покидати свої будинки і скорочувати можливість отримання медичної допомоги.
Несправедливість при доступі до медпослуг
Між багатими і бідними країнами – в середньому 18 років різниці життя населення. Але суттєва різниця часто помітна навіть в тривалості життя в межах країн чи міст.
Крім того, непропорційно велике навантаження на країни з низьким рівнем доходу створює глобальне поширення неінфекційних захворювань (раку, хронічних респіраторних хвороб і цукрового діабету). У таких державах вище смертність від цих хвороб і навантаження на системи охорони здоров’я.
Обмеження доступу до ліків
Там, де людям мало або недостатньо платять за працю, там пацієнти найбільше своїх прибутків витрачають саме на охорону здоров’я. І при цьому приблизно третина людей у світі не має постійного доступу до медпрепаратів.
Незахищеність перед інфекціями
Згідно з прогнозами, в цьому році від ВІЛ, туберкульозу, гепатитів, малярії, тропічних хвороб та інфекцій, що передаються статевим шляхом, помруть приблизно 4 мільйонів осіб. Продовжують поширюватися і хвороби, від яких захищають вакцини. Так в минулому році від кору померло 140 тисяч осіб, у тому числі – діти.
Епідемії продовжаться
Епідемії дуже швидко поширюються та – це є загрозою для мільйонів людей. Однак кожен рік в світі витрачається набагато більше коштів на подолання наслідків, ніж на недопущення трагедій.
Небезпечні продукти та вироби
Нерівний доступ до їжі – теж проблема. З одного боку – голод і життя впроголодь, з іншого – зайва вага і ожиріння. В обох випадках – нездорове харчування, споживання цукру, солі і трансжирів. Згадані цей розрив важливо зменшити.
Люди, які ведуть здоровий спосіб життя, потребують інвестицій
У світі не вистачає медичних кадрів. Частина причин – нестача інвестицій в медосвіту, проблеми з працевлаштуванням медиків з достатнім забезпеченням. Через десять років світ потребуватиме додатково 18 мільйонів медпрацівників. В першу чергу там, де є низький і середній рівень доходів.
Підлітки під загрозою
Більш мільйона чоловік у віці 10-19 помирає щорічно в ДТП, від ВІЛ, самогубств і насильства. Фактори збільшують ризики – зловживання алкоголем та наркотиками, куріння, фізична пасивність, незахищений секс та жорстоке поводження з дітьми.
Поширення дезінформації в питаннях здоров’я
Непоправної шкоди завдає поширення міфів і антинаукової інформації про здоров’я. Наприклад, робота супротивників вакцин, хоча є безперечні докази їх ефективності.
Раніше Супрун розповіла, що може врятувати людину від коронавірусу.