Міжнародні оглядачі висловлюють жаль з приводу літака української авіакомпанії МАУ Boeing 737, що зазнав катастрофи, незабаром після вильоту з Тегерана. Деякі з них висувають свої версії причин авіакатастрофи, які суперечать попередньо заявленим іранським даними про технічні причини трагедії, передає Радіо Свобода.
Фінансові труднощі МАУ
Колишній спікер місії ОБСЄ в Україні Майкл Боцюрків звертає увагу на те фінансові труднощі в авіакомпанії МАУ олігарха Ігоря Коломойського. Він також підкреслив, що літак, якому було близько 3,5 років, розбився через чотири хвилини польоту.
#BREAKING Ukrainian Airlines @fly_uia plane crashes in Tehran shortly after takeoff. The airline is owned by Ukraine oligarch Igor Kolomoyskyi and is being squeezed by financial pressure https://t.co/RK3hheBb3C
— Michael Bociurkiw (@WorldAffairsPro) January 8, 2020
Не збіг
Британський і канадський політолог Тарас Кузьо вважає, що літак був збитий іранською ракетою.
«Знову MH-17? Літак «Міжнародних авіаліній України» був збитий іранською повітряною ракетою. Чи це збіг, що Іран заодно з Росією, а Путін як раз відвідує Сирію? Я не вірю в збіги», – написав він.
MH17 ALL OVER AGAIN? Ukraine International Airlines brought down by Iranian surface to air missile (s). Is it a coincidence that Iran is in bed with Russia and Putin is visiting Syria I don't believe in coincidences. https://t.co/PNlp09FZt2
— Taras Kuzio🇬🇧🇪🇺🇺🇦🇮🇹 (@TarasKuzio) January 8, 2020
Політолог також здивований тим, що може приховувати Іран, відмовляючись видавати компанії Boeing чорні скриньки.
Літак збили
Кореспондент BBC з питань транспорту Том Барридж здивований тим, що набір висоти після зльоту літака проходив нормально, однак на висоті 2400 метрів дані про повітряне судно раптово зникли. На його думку, заяви про відмову двигунів є передчасними. Аналогічну точку зору висловив німецький оглядач Юліан Ріпці.
The data shows the aircraft’s climb after take off was normal. At nearly 8000 feet the plane’s data suddenly disappears. This is unusual and suggests some type of catastrophic incident on the plane. Not clear what caused that incident. Claims of engine failure feel premature. https://t.co/k3Li8h05iK
— Tom Soufi Burridge (@TSoufiBurridge) January 8, 2020
Версію про ракетний удар підтримує і естонський політичний діяч Іллімар Репік. На його думку, інформація про те, що практично новий літак міг впасти після зльоту виглядає неправдоподібно.
Seems highly unlikely that the 3,5 year old Ukrainian Airlines Boeing plane would fall out of the sky just after departure from Tehran. Seems more like a surface-to-air missile attack. pic.twitter.com/n8twBrmHzM
— IllimarLepikvonWirén (@iLepikVonWiren) January 8, 2020
Але пов’язувати інцидент з контекстом конфлікту, який виник між США і Іраном, поспішають не всі.
«Катастрофа в середу збіглася з тим, що іранські сили запустили більше десятка балістичних ракет проти двох військових баз в Іраку, де розміщуються американські війська. Це відповідь на американський авіаудар, який убив іранського командувача елітними силами «Кудс». Незрозуміло, як ці події пов’язані, але американським пасажирським авіалайнерам заборонили літати над Іраном через ризик, що їх можуть прийняти за військовий літак», – йдеться в статті видання Washington Post.
Чорна смуга Boeing триває
Провідні міжнародні ЗМІ, повідомляючи про авіакатастрофу, звернули увагу на загальну проблему з моделлю літаків Boeing 737.
«Компанія Boeing знаходиться під пильною увагою після аварії двох моделей літаків 737 Max менш ніж за п’ять місяців, під час яких загинули сумарно 346 осіб. Модель Max відкликали в різних країнах світу з березня, що створило кризу для компанії і призвело до звільнення керівника», – йдеться в статті американської газети The New York Times.
Раніше українські експерти припустили, що трагедія з українським літаком може бути використана для розв’язання нової війни на Близькому Сході.