Однією з головних причин недостатнього здобуття Україною західного озброєння є питання довіри. Про це у статті для УП пише виконавчий директор Центру протидії корупції Дар’я Каленюк.
За її словами, західні партнери хочуть мати повну впевненість у тому, що поставлена зброя буде використана за призначенням, а інформація про отримані технології не опиниться у третіх осіб. У зв’язку з цим Росією було розгорнуто гібридну спецоперацію, завданням якої є переконати США, що надана Україні зброя або розкрадається, або потрапляє до рук зловмисників чи ворогів.
Водночас у попередні роки Україна не показала себе відповідальним партнером із нульовою толерантністю до корупції. В результаті сьогодні помилки минулого заважають здобуттю новітньої зброї, від чого залежатиме наша перемога.
Виконавчий директор ЦПК звертає увагу, що США передають Україні артилерію без цифрових систем контролю вогню та технічної документації, необхідної для ремонту цієї техніки. На практиці це означає, що наші солдати наводять американську артилерію на ціль вручну замість більш точної і більш ефективної системи наведення цілі.
Однією з ключових причин такого явища — американці не настільки довіряють українській владі, щоб передавати найсучасніші оборонні технології у повному обсязі.
Каленюк вважає, що для відновлення довіри Україна має у найкоротші терміни запровадити систему контролю над поставленою західною зброєю. В основі ефективної системи моніторингу є цифрова система логістики зброї, якої в Україні досі немає. А отже, поки що немає переконливих аргументів для наших партнерів.
На практиці це означає, що кожну зламану американську гаубицю ми поки що веземо в Польщу на ремонт, бо партнери не передають Україні детальну документацію й дозвіл на ремонт свого обладнання.
Також необхідно запровадити реформу оборонних закупівель, у рамках якої усунути будь-які можливості корупції. Така реформа має забезпечити підзвітність та високі стандарти нашої системи закупівлі зброї.
“За президентства Володимира Зеленського в умовах повномасштабної війни ми маємо шанс вичистити авгієві стайні оборонних закупівель. На кону стоїть існування країни і життя мільйонів людей. Але цей шанс тане на очах, як довіра американців та інших західних партнерів до України”, – зазначає Каленюк. .
За її словами, замість проведення прозорої реформи оборонних закупівель у Міністерстві оборони формується монополіст із торгівлі зброєю – державне підприємство “Агентство оборонних закупівель”. ЗМІ повідомляли , що відповідальним за роботу цього агентства є заступник міністра оборони, колишній бізнес-партнер Андрія Єрмака Денис Шарапов, якого пов’язують із торгівлею зброї.
“Завданням кожного, хто причетний до прийняття рішень у державі, має бути розвиток необхідної довіри. В умовах війни це актив, який забезпечить нашій армії високотехнологічну зброю для звільнення окупованих територій, забезпечить безпеку нашим громадянам та прискорить розгром Росії”, – наголошує виконавчий директор ЦПК. .