Amnesty International не стала публікувати звіт із критикою минулорічної доповіді, в якій стверджувалося, що військові злочини в Україні скоюють обидві сторони конфлікту. Про це повідомляє The New York Times.
У доповіді від 4 серпня 2022 року Amnesty International звинуватила українські сили в тому, що вони наражали на небезпеку цивільних, розміщуючи військових поблизу населених районів. Після хвилі критики, з якою зіткнулася організація через звинувачення Києва у військових злочинах, Amnesty оголосила, що проведе оцінку із залученням зовнішніх експертів, щоб дізнатися, що саме пішло не так і чому.
Спеціально для цього було замовлено незалежний юридичний огляд доповіді групи з п’яти експертів з міжнародного гуманітарного права. Організація отримала 18-сторінкову доповідь кілька місяців тому, проте так її й не опублікувала.
Згідно з даними NYT, група незалежних експертів дійшла висновку, що ключові висновки правозахисної організації про те, що Україна порушує міжнародне право, не підтверджуються наявними даними. Експерти звернули увагу на те, що загальний текст публікації від 4 серпня був «написаний двозначним, неточним і в деяких відносинах сумнівним із юридичної точки зору».
“Це особливо стосується вступних абзаців, з яких можна було б зробити висновок, що на системному рівні українські сили були в першу чергу або однаково з російськими військовими винні в загибелі цивільних осіб”, – зазначають автори.
Інформоване джерело газети розповіло, що ранній варіант доповіді був жорсткішим, проте Amnesty переконала групу пом’якшити тон. Наприклад, твердження Amnesty про порушення українськими силами міжнародного права в ранній версії звіту називалося «необґрунтованим», але потім це формулювання замінили на «недостатньо обґрунтоване».
У Amnesty International у відповідь на запит NYT заявили, що огляд — це «частина внутрішніх процесів», але не уточнили, чи згодна організація з критикою доповіді.
- Правозахисна організація Amnesty International заявила , що українські військові, які стримують російську навалу, наражають на небезпеку громадянське населення.
- В українському офісі Amnesty International пояснили скандальний звіт.
- Міністр закордонних справ України та голова Міноборони відповіли на публікацію Amnesty International з критикою ЗСУ.
- У МКІП заявили, що у звіті були використані свідчення людей, які перебували під тиском у в’язницях.