Однією з причин зволікання НАТО з наданням Україні плану дій щодо членства є небажання деяких країн дратувати президента Росії Володимира Путіна. Про це заявила віце-прем’єр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина на конференції “Демократія в дії”, передає “Європейська правда“.
Стефанішина нагадала, що 13 років тому Альянс зафіксував позицію про те, що Україна і Грузія стануть членами НАТО, і подальше мовчання щодо їхніх перспектив є “найбільшою помилкою союзників”.
Вона зазначила, що мова йде про таких партнерів України, як США, Франція, Італія та Німеччина.
“Ніхто не хоче дратувати Росію. І ми часто чуємо, що тільки коли зміниться керівництво Росії, тоді Україна почує відповідь”, – сказала Стефанішина.
Вона уточнила, що з моменту Бухарестського саміту в 2008 році прямих кроків до членства в НАТО України і Грузії не було, проте це не зупинило РФ від агресії щодо обох країн.
Стефанішина підкреслила, що зараз питання вже не в тому, щоб “не дратувати Росію”, а в тому, щоб захищатися від неї. Вона акцентувала, що Україна вже фактично зміцнює південний фланг НАТО, для якого в Альянсі поки немає стратегії, тоді як у нашої країни є стратегія захисту своїх кордонів.
“Ми розуміємо, що це не рішення, яке приймається за одну ніч – ми на початку дуже довгого шляху… Але ми говоримо про стратегію на 10 років і країни, які підтримують політику відкритих дверей і підтримують Україну і Грузію на цьому шляху”, – сказала віце-прем’єр.
Також Стефанішина додала, що зараз дуже вдалий час для дій, оскільки нинішній президент США Джо Байден добре обізнаний про ситуацію України і може підтримати нашу країну.
- Після телефонної розмови Зеленського і Байдена 7 червня Офіс президента повідомив, що Байден підтримав євроатлантичну інтеграцію України та надання їй плану дій щодо членства в НАТО.
- Згодом повідомлення було відредаговане. Виявилося, що про важливість надання Україні ПДЧ в НАТО заявив Зеленський, а не Байден.
- Пізніше у Зеленського прокоментували виправлення слів Байдена про Україну в НАТО.