Візит 22 серпня в Україну канцлера Німеччини Ангели Меркель – це продовження низки контаків президента Володимира Зеленського на вищому рівні. Про це заявив прес-секретар українського лідера Сергій Никифоров в ефірі телеканалу “Будинок“.
“Цей візит не можна розглядати окремо. Це продовження тих контактів, які зараз підтримує ОП, Володимир Зеленський. Це і телефонна розмова з Джо Байденом, це і візит (Зеленського) до Берліна, це тепер буде контакт у Києві з Ангелою Меркель, а потім буде візит до Вашингтона до Джо Байдена. Тобто візит Ангели Меркель до Києва – це один епізод із серії контактів на вищому рівні”, – сказав Никифоров.
Він зазначив, що всі ці візити присвячені обговоренню ряду важливих питань: безпека в Україні, кібербезпека в Україні і в світі, в США, газопровід “Північний потік-2”, озброєння, енергетична безпека Європи і так далі. За словами Никифорова, щодо запуску СП-2 Україна під час візиту Меркель хоче почути конкретні гарантії ФРН щодо захисту українських національних інтересів.
Прес-секретар Зеленського уточнив, що у Німеччини та України інтереси фактично протилежні, тому що ФРН зацікавлена у запуску російського газопроводу, а Україна – навпаки.
“У тій спільній заяві Байдена і Меркель Німеччина взяла на себе досить-таки гучні зобов’язання на випадок, якщо Росія якимось чином після запуску “Північного потоку-2″ буде використовувати своє частково монопольне становище (на європейському ринку газу). І саме Німеччині випадає роль якось це стримувати”, – нагадав Никифоров.
Він пояснив, що під час візиту Меркель українська сторона розраховує дізнатися, які конкретні кроки зробить Німеччина, якщо РФ все ж спробує зловживати монопольним становищем. При цьому Никифоров додав, що саме з цього питання навряд чи вдасться знайти остаточну відповідь в ході одноденного візиту Меркель.
“Я не думаю, що президент і канцлер розставлять прямо всі крапки над “i”. Це будуть переговори, і подивимося, до чого вони приведуть”, – акцентував він.
Никифоров звернув увагу на те, що восени в Німеччині пройдуть вибори і Меркель, швидше за все, замінить її соратник по політичному союзу Армін Лашет, з яким продовжаться переговори.
“Тому що з усіх боків неслося, що ось Меркель з Байденом обговорили, домовилися про майбутнє України без її участі. А це не так. Тепер просто окремо зустрічаються лідери – Меркель з президентом Зеленським, а потім президент Зеленський з Джо Байденом”, – резюмував Нікіфоров.
- 22 серпня Меркель має прибути до Києва для зустрічі з Зеленським. У рамках зустрічі сторони обговорять гарантії Німеччини у разі запуску газопроводу «Північний потік-2», а також війну на Донбасі.