Новий рекорд Великої Британії — 6 мільярдів податку на спадщину

Упродовж 2022—2023 фінансового року британців накрила хвиля боргу за податок на спадщину в розмірі 5,76 мільярда фунтів стерлінгів.

Цей сумний рекорд був досягнутий через суттєве зростання кількості об’єктів нерухомості, з яких стягується цей податок, і, частково, через болюче зростання рівня смертності впродовж пандемії Covid-19.

За даними Королівської податкової та митної служби, податкові зобов’язання зі сплати податку на спадщину злетіли аж на 800 млн фунтів стерлінгів проти попереднього року, що змусило багато сімей боротися з невтішними фінансовими наслідками. Так само різко зросла й загальна кількість нарахувань (на 17%), яка впродовж того ж періоду сягнула 27 000.

На що нараховується податок на спадщину?

Така захмарна цифра пояснюється не лише великою кількістю смертей через COVID, адже у Великій Британії є довгий перелік об’єктів, з яких стягується податок на спадщину. Ось лише кілька прикладів:

  • Готівка та гроші на банківських рахунках: гроші, що зберігаються в готівці, на ощадних рахунках та в інших фінансових установах, належать до майна. Джерело таких коштів, якщо воно законне, не має значення, а це означає, що сюди входить усе — від виграшу в азартних іграх онлайн до грошової пожертви від заможного благодійника.
  • Нерухомість: сюди належить основне місце проживання та інше житло чи будь-яке нерухоме майно, що належало померлому на момент смерті.
  • Інвестиції: акції, облігації, паї та інші інвестиційні активи є частиною спадщини й оподатковуються податком на спадщину.
  • Транспортні засоби: автомобілі, мотоцикли, човни та інші транспортні засоби також належать до власності.
  • Особисті речі: цінності, на кшталт ювелірних виробів, творів мистецтва, антикваріату і предметів колекціонування, є частиною власності.
  • Договори страхування життя: якщо померлий мав договір страхування життя, виплати за яким є спадщиною, такі виплати мають також оподатковуватися податком на спадщину.
  • Ділові активи: якщо померлий володів бізнесом, вартість його активів може бути включена до складу спадщини.

Можливе скасування податку на спадщину

Попри те, що левова частка такого астрономічного показника у Великій Британії виникла через найбільшу в Європі кількість смертей, пов’язаних із Covid-19, інфляція та замороження неоподатковуваного мінімуму й собі сприяли різкому зростанню податкових зобов’язань.

Люсі Вудворд, партнер аудиторської фірми «Saffery Champness», зазначила, що неоподатковуваний мінімум із 2009 року лишається замороженим і не встигає за зростанням вартості активів та сплесками інфляції.

А, якщо мінімуми та надбавки не змінюватимуться і надалі, найближчими роками таке «фінансове гальмо» може позначитися на ще більшій кількості об’єктів власності.

Аби заручитися голосами напередодні чергових загальнодержавних виборів наступного року, деякі депутати-консерватори закликали скасувати податок на спадщину. Але рекордні надходження від цього податку можуть спонукати переглянути таку пропозицію, адже вилучення таких доходів погіршить бюджетні можливості уряду й ще більше ускладнить і так похмурі економічні перспективи Великої Британії.

Проте дехто заперечує такий розвиток подій, посилаючись на те, що скасування цього податку сприятиме накопиченню багатства та розвитку економіки. Натомість фахівці попереджають, що це може призвести до запровадження податку на багатство, який може виявитися ще менш популярним.

Зараз обговорення ще тривають, адже політикам потрібно ретельно зважити економічні наслідки та потенційні альтернативи, аби ухвалити оптимальне для країни рішення.

 

Податок на спадщину в майбутньому

Проєкт бюджету на наступний рік може стати найбільшим випробуванням для Британії за останні 10 років, але все може стати ще гірше. За прогнозами міністерства, у 2024 році до бюджету країни має надійти приблизно 7,2 млрд фунтів стерлінгів із податку на спадщину, що становить 0,7% усіх надходжень і 0,3% національного доходу.

Хоча значна частина цього боргу буде виплачена вчасно, що може знизити рівень боргу проти попереднього року, він однаково є величезним тягарем для спадкоємців нації, який доведеться тягнути.

Якщо він залишиться на тому ж рівні, або суттєво збільшиться, то зросте й кількість прибічників його скасування. Тоді Велика Британія приєднається до країн, де не стягується податок на спадщину, а саме до Австралії, Нової Зеландії, Канади та ін.

Так чи інакше, питання податку на спадщину залишається важливим, а його майбутнє є темою завзятих дебатів з-поміж британської громадськості.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.