Керівництва багатьох країн змушені ухвалювати непрості рішення, пов’язані з пандемією коронавірусу, через різдвяні свята та прийдешній Новий рік. Перед чиновниками стоїть непростий вибір: залишити за людьми право святкувати так, як їм завгодно, або знизити ризики поширення COVID-19. Ось як до цього питання підійшла низка країн, зокрема Україна.
Велика Британія
20 грудня прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон повідомив про введення жорсткого карантину для понад 16 млн жителів країни і про відмову від послаблення обмежень на різдвяні свята. Таке рішення пов’язане з новим штамом коронавірусу, який швидше поширюється, ніж звичайний SARS-CoV-2.
У Лондоні й на південному сході Англії, де до недавніх пір діяв 3-й рівень карантину, ввели 4-й рівень обмежень. Людям заборонено виходити з дому, лише у важливих справах. Також закриті всі “другорядні” заклади.
Різдво англійці провели в умовах локдауну: в тих регіонах, де діє 4-й рівень карантину, зустрічі з близькими заборонені. Бачитися можна з однією людиною, і то на вулиці. Такі обмеження діють в Ессексі, Норфолку, Сассексі, Сурреї, Оксфордширі та Хемпширі.
На решті території Британії зустрічатися з рідними і друзями можна було лише на Різдво, 25 грудня. Зокрема, відправитися додому на різдвяні канікули дозволили студентам, а жителі Уельсу з 22 по 28 грудня могли безперешкодно ходити в гості.
“Різдво здавалося максимально наближеним до нормального», – сказав британський політик Майкл Гоув.
На Новий рік у Британії діятиме та ж регіональна система обмежень.
Німеччина
Країна з найбільшою економікою ЄС ввела жорсткий локдаун до 10 січня з метою зменшити поширення коронавірусу. Карантин передбачає закриття більшості магазинів, перукарень, кафе, ресторанів і шкіл: працювати дозволять тільки основним підприємствам, зокрема банкам і супермаркетам.
Обмеження послабили лише на Різдво, щоб люди змогли приймати у себе до чотирьох близьких родичів, не рахуючи дітей.
Більшість різдвяних ярмарків і феєрверків по всій Німеччині також скасовані. Заборона діятиме і на Новий Рік.
Влада Німеччини вважає, що жорсткий локдаун на Різдво і Новий рік є найкращим виходом в ситуації, яка склалася, оскільки на різдвяні канікули компанії і відомства завжди працювали не в повному обсязі.
Також Берлін закликав ЄС закрити всі гірськолижні курорти, хоча б до січня, але поки не всі країни на це погодилися.
Нідерланди
Прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте оголосив загальнонаціональний жорсткий локдаун терміном на п’ять тижнів – з 15 по 19 січня. На цей період закриваються всі другорядні магазини, кінотеатри, перукарні, спортзали та навчальні заклади.
Громадянам Нідерландів радять утриматися від поїздок за кордон до середини березня.
З 24 по 26 грудня нідерландським сім’ям дозволили приймати не більше трьох гостей. На Новий Рік карантин діятиме повною мірою.
Польща
Влада Польщі посилила карантин вже після Різдва – з 28 грудня по 17 січня. Нові обмеження передбачають, зокрема, заборону на вільне переміщення громадян у новорічну ніч: з 19:00 31 грудня до 6:00 1 січня. Втім, це не стосується осіб, які виконують службові обов’язки.
Крім того, на період карантину припиняється робота гірськолижних схилів, нічних клубів, фітнес-центрів, басейнів і торгових центрів. Але в ТЦ зможуть працювати продуктові магазини, аптеки, книжкові магазини, зоомагазини і великі меблеві підприємства.
Всім, хто приїде в Польщу на організованому транспорті, необхідно буде пройти 10-денний карантин.
У готелях обслуговуватимуть виключно людей окремих професій.
Швеція та Швейцарія
Попри те, що Швеція була єдиною країною Європи без серйозного карантину на початку пандемії, влада визнала, що недооцінила другу хвилю коронавірусу.
З 18 грудня в Швеції закрили всі другорядні магазини, в тому числі тренажерні зали, басейни і бібліотеки. Але працювати їм дозволили 24 січня – напередодні Різдва.
У ресторанах дозволяється зустрічатися тільки до чотирьох осіб. Школи закриті.
“Хвороба стрімко поширюється Стокгольмом, і ми знаходимося в дуже, дуже складній ситуації зараз”, – заявили раніше в МОЗ Швеції.
Карантин у Швейцарії почав діяти з 22 грудня. Всі бари, а також культурні та спортивні об’єкти закриваються щонайменше на місяць. При цьому готелям дозволили працювати, а закладам громадського харчування – на винос.
31 грудня швейцарцям дозволять приймати в гості до п’яти осіб з двох різних кантонів.
Гірськолижні курорти в Швейцарії працюватимуть, але за умови, що вони забезпечать всі необхідні заходи захисту від COVID-19. Втім, кожен з 26 кантонів може сам вирішувати, чи варто відкривати курорт.
Іспанія, Греція та Молдова
В Іспанії теж вирішили ввести обмеження на новорічні свята: з 26 грудня по 6 січня громадянам заборонено їздити між регіонами, але дозволяється відвідувати сім’ю. Однак кожен регіон може самостійно вирішувати щодо введених обмежень.
На святкування Нового року дозволяється збиратися вдома не більше ніж по 10 осіб.
Греція продовжила локдаун на Новий рік, хоча влада визнала, що місяць карантину не дав бажаних результатів. Навчальні заклади не працюватимуть в країні мінімум до 7 січня.
Також заборонені поїздки по регіонах, окрім деяких випадків. Індивідуальний дозвіл на пересування можна отримати від уряду через SMS.
У Молдові різдвяні свята пройдуть у жорсткому карантині. Більш того, з 30 листопада по 15 січня в країні оголошено надзвичайний стан, який передбачає заборону на масові збори і закриття низки закладів. Ресторани працюватимуть виключно на винос, зокрема на період свят.
Людям старше 63 років не дозволяється залишати будинок без вагомої причини. Громадяни Молдови повинні також дотримуватися масочного режиму і по можливості перейти на дистанційний режим роботи.
Україна
Уряд України ухвалив рішення посилити карантин з 8 по 24 січня 2021 року. Прем’єр-міністр Денис Шмигаль назвав їх “зимові канікули заради безпеки”.
У цей період буде заборонена робота кафе, ресторанів і барів (крім доставки і на винос), магазинів непродовольчих товарів, кінотеатрів, фітнес-клубів, спортзалів, театрів і ТРЦ. Всі заклади освіти, окрім дитсадків, відправляться на канікули.
Таким чином на Новий рік і Різдво діятимуть ті ж карантинні обмеження, що і зараз. Однак Кабмін дозволив закладам громадського харчування працювати всю новорічну ніч. Спочатку тривалість роботи ресторанів продовжили до 1:00 ночі, а потім вирішили продовжити до 7:00 ранку. Обмеження за кількістю відвідувачів залишилися без змін: до чотирьох повнолітніх осіб за столом.
Уряд не обмежував міжнародні авіарейси, хоча рекомендує перевіряти умови в’їзду та виїзду для громадян України в кожну конкретну країну.
Громадський транспорт під час карантину не зупинятимуть, але не варто забувати про засоби індивідуального захисту. Перевозити дозволяється максимум стільки пасажирів, скільки місць у транспорті.
Тим часом голова фінансового комітету Верховної Ради Данило Гетьманцев вважає, що після Нового року слід встановити жорсткий карантин із зупинкою транспорту. На його думку “половинчасті” обмеження не дадуть необхідної користі.
Водночас ФОПи вимагають скасування локдауна і проводять акції протесту на Майдані.
Головний санітарний лікар України Віктор Ляшко пояснив, що уряд вирішив не забороняти ярмарки та новорічні ялинки, щоб не зіткнутися з жорстким опором з боку суспільства.