Італійські вчені виявили сліди коронавірусу в суспензії дрібних твердих частинок, які забруднюють повітря. Про це повідомляє Італійська асоціація медицини навколишнього середовища (SIMA), передає газета Corriere della Sera.
«Це перше дослідження, яке відкриває можливість виявлення присутності вірусу в твердих частинках атмосфери наших міст у найближчі місяці й може стати показником для попередження повторної появи коронавірусу і прийняття необхідних профілактичних заходів перед початком нової епідемії», – заявив професор, голова SIMA Алессандро Міані.
Координатор групи наукових досліджень Леонардо Сетте пояснив, що докази присутності коронавірусу у суспензії були отримані шляхом аналізу вибірки з 34 зразків ультрадисперсних частинок класу РМ10 у навколишньому середовищі промислових об’єктів Бергамо. Двома різними пробовідбірними пристроями для повітря були зібрані зразки в період з 21 лютого по 13 березня.
Отримані результати не виявили коронавірус в інтактному вигляді, але у суспензії були його сліди.
На думку вчених, це не свідчить про те, що сліди вірусу в твердих частинках можуть викликати COVID-19, однак суспензія може стати індикатором спалаху захворювання. Зокрема, виявлення наявності вірусу в пилу може стати маркером для його виявлення в закритих просторах, наприклад в офісах і лікарнях.
«Ми можемо підтвердити, що отримали обґрунтований доказ присутності РНК SARS-CoV-2 в атмосферній суспензії, виявивши наявність вкрай специфічних генів, які використовуються як молекулярні маркери в двох паралельних генетичних аналізах», – повідомили в італійському Університеті Трієста.
За словами вірусолога Фабріціо Прельяско, є ймовірність, що суспензія може сприяти поширенню вірусу і стати новим способом його передачі, проте вченим поки невідомо, який відсоток вмісту вірусу в ній і яку роль це відіграє в епідемії.
Дійсно, одностайної думки вчених з цього приводу поки немає. В опублікованому дослідженні Гарвардського університету йшлося про те, що в місцях з найбільш забрудненою атмосферою підвищений рівень смертності від коронавірусу.
Водночас Італійська асоціація алергології повідомляла, що щільність населення сприяє поширенню коронавірусу більше, ніж смог. Наприклад, Бергамо і Бреша постраждали від пандемії більше, ніж менш населені міста, попри однаковий рівень забруднення повітря.
Нагадаємо, що Італія з 4 травня планує зняти частину обмежень, введених у зв’язку з пандемією коронавірусу. Пом’якшення карантину буде поступовим й італійцям доведеться звикати до нових правил.