Американська розвідка вже 10 років підтримує секретне партнерство з українськими спецслужбами. Про це пише газета The New York Times.
The New York Times провела понад 200 інтерв’ю з нинішніми та колишніми офіційними особами України, США та Європи про співпрацю американських та українських спецслужб. На основі цих бесід видання дійшло висновку, що співпраця ЦРУ та українських спецслужб почалася після Євромайдану в 2014 році. Призначений після цього керівником Служби безпеки України Валентин Наливайченко 24 лютого 2014-го виявив в офісі СБУ заражені російським шкідливим ПЗ комп’ютери і стопки тліючих документів у дворі будівлі. Того ж дня він звернувся по допомогу до начальника відділення ЦРУ в Україні та місцевого керівника МІ-6.
Після того, як Росія захопила Крим, на зустріч із Наливайченком до Києва прилетів тодішній глава ЦРУ Джон О. Бреннан. Бреннан пояснив Наливайченку, що для отримання допомоги ЦРУ українці мають довести, що можуть надати американцям цінну інформацію.
За підтримки ЦРУ і Мі-6 СБУ створила воєнізоване П’яте управління для проведення операцій у російському тилу. Його укомплектували співробітниками, народженими після розпаду СРСР і які не мають зв’язків із Росією. У липні 2014 року П’яте управління перехопило телефонні переговори, які дозволили звинуватити проросійських сепаратистів у трагедії малазійського “Боїнга”. Після цього ЦРУ вперше поставило в Україну засоби захищеного зв’язку і провело підготовку співробітників П’ятого управління і двох інших елітних підрозділів української розвідки.
У 2015 році новий керівник Головного управління розвідки Міноборони України Валерій Кондратюк передав ЦРУ секретні документи про російський Північний флот. Через рік ЦРУ на секретній зустрічі погодилося допомогти Кондратюку модернізувати ГУР і поліпшити його здатність перехоплювати радіопереговори російських військових. Після цього українська розвідка почала отримувати від американських партнерів обладнання захищеного зв’язку та пристрої для перехоплення секретних повідомлень супротивника.
ЦРУ також курувало програму навчання українських розвідників, що відбувалося у двох містах Європи. Серед іншого українців вчили працювати під прикриттям. Так з’явилося нове покоління українських розвідників, які працювали в Росії, по всій Європі, на Кубі та інших місцях російської присутності.
За допомогою ЦРУ українська розвідка створила 12 передових оперативних баз уздовж російського кордону, розповів Кондратюк. З цих центрів українські офіцери керували мережею агентів, які збирали розвіддані всередині Росії. Бази оснастили обладнанням для збору розвідувальної інформації. Після початку повномасштабної війни було побудовано ще дві секретні бази для перехоплення російських повідомлень. Вони практично повністю фінансуються і частково оснащені ЦРУ.
До повномасштабного вторгнення Росії в Україну ГУР допомогло американській розвідці викрити хакерське угруповання Fancy Bear, яке було пов’язане зі спробами російського втручання у вибори в низці країн. Це дало змогу розслідувати російське втручання в американські вибори.
Після початку повномасштабного вторгнення в Україну офіцери ЦРУ виявилися єдиними представниками уряду США, які залишилися в країні. Білий дім дозволив своїм спецслужбам здійснювати операції проти російських сил на території України. Після провалу російського наступу на Київ ЦРУ відправило в Україну ще кілька десятків співробітників.