У п’ятницю віце-президент США Джей Ді Венс закликав європейських лідерів покласти край ізоляції ультраправих партій по всьому континенту, що стало надзвичайним кроком назустріч колись маргінальному політичному руху, з яким адміністрація Трампа поділяє спільний підхід до питань міграції, ідентичності та висловлювань в інтернеті. Пише NYT.
Ця промова приголомшила і змусила замовкнути сотні учасників Мюнхенської конференції з безпеки – форуму, на якому зібралися політики, дипломати та аналітики найвищого рівня, які очікували почути плани президента Трампа щодо завершення війни в Україні та захисту Європи від зростаючої російської загрози.
Віце-президент особливо відзначив своїх німецьких гостей, закликавши їх відмовитися від своїх заперечень проти співпраці з партією, яка часто розважалася забороненими нацистськими гаслами і в результаті була усунута від влади. Він не назвав партію “Альтернатива для Німеччини” (AfD) поіменно, але прямо послався на давню домовленість між провідними німецькими політиками заморозити діяльність цієї групи, частини якої були офіційно класифіковані як екстремістські німецькою розвідкою.
“Тут немає місця для брандмауерів”, – сказав пан Венс, викликавши в залі аплодисменти республіканців.
Він доповнив це послання зустріччю в п’ятницю з Алісою Вайдель, кандидатом на посаду канцлера від АдН на виборах цього місяця, а також з іншими німецькими лідерами. Про що говорили Венс і Вайдель – невідомо. Пресслужба Венса відмовилася коментувати зміст переговорів з будь-якими політичними лідерами.
Загалом, це було незвичне втручання у внутрішню політику демократичного американського союзника.
Віцепрезидент запропонував те, що може бути передвісником нового визначення трансатлантичних відносин, побудованих на післявоєнних зв’язках стабільності між союзними урядами за часів Трампа. Він зробив цю заяву в той момент, коли Росія вела найбільшу наземну війну в Європі з 1945 року за Україну. Це свідчить про пріоритети адміністрації Трампа – розширення руху MAGA за кордоном, а не протидія агресії президента Володимира Путіна.
Зауваження Венса перегукуються з висловлюваннями ультраправих лідерів по всій Європі та антиістеблішментом, який Росія поширює в соціальних мережах, намагаючись дестабілізувати демократичну політику в Америці та Європі.
Дональд Трамп, виступаючи перед журналістами в Овальному кабінеті в п’ятницю, назвав цю промову “дуже блискучою”.
Віцепрезидент є другою фігурою в адміністрації Трампа, яка намагається підірвати зусилля з ізоляції ультраправих напередодні виборів у Німеччині наступної неділі, намагаючись дестигматизувати AfD.
Маск підтримує AfD напередодні дострокових виборів у Німеччині, які відбудуться менш ніж за два тижні. Минулого місяця він виступив перед прихильниками AfD на віртуальному заході, закликавши їх «рухатися далі» і не зважати на історичні провини Німеччини.
Зауваження пана Венса викликали люту реакцію з боку німецьких лідерів більшості партій. Вони негайно відкинули пропозицію пана Венса про те, що їм слід відмовитися від “брандмауера” проти AfD, вказавши на минулі коментарі членів партії на підтримку націонал-соціалістів, або нацистів.
Томас Зільберхорн, член німецького парламенту від Християнсько-соціального союзу, баварської сестринської партії християнських демократів, також заявив: “Це наша справа. Моє послання американській адміністрації таке: німецькі екстремісти, які відкрито посилаються на націонал-соціалізм – частина AfD – явно налаштовані проти США, які звільнили нас від націонал-соціалізму”.
AfD та її члени мають історію використання нацистської мови та антисемітських і расистських висловлювань, а також змови з метою повалення федерального уряду. Партія піднялася на друге місце в опитуваннях завдяки своєму заклику до боротьби з імміграцією.
Венс не звернув уваги на цей багаж, а також не згадав про екстремістські елементи антиімміграційних політичних партій. Але, не називаючи конкретно жодної партії, він назвав AfD та її колег по всій Європі законними виразниками гніву виборців щодо мільйонів біженців, які в’їхали до Європейського Союзу з Близького Сходу, Африки та інших країн за останнє десятиліття.
Маска також звинувачують у спробі вплинути на вибори в Німеччині та використовувати свій вплив для політичної трансформації. Відповідаючи на критику, віцепрезидент США заявив: «Якщо американська демократія змогла пережити 10 років докорів від Грети Тунберг, то й ви переживете кілька місяців Ілона Маска», – сказав Венс, порівнявши 22-річну шведську екоактивістку з власником X, Tesla і SpaceX.
Що таке MAGA
MAGA – це акронім гасла “Make America Great Again” (Зробимо Америку знову великою), яке стало символом політичного руху, пов’язаного з Дональдом Трампом. Це гасло він активно використовував під час своєї передвиборчої кампанії у 2016 році та зберігав його як центральний елемент своєї політики протягом президентства.
MAGA відображає ідею повернення США до стану економічного, військового та соціального домінування, яким його прихильники вважають «золоту епоху» країни. Політичний рух MAGA включає консервативні та націоналістичні ідеї, підтримку жорсткої міграційної політики, протекціоністських економічних заходів, а також опозицію до «традиційної» політичної еліти та ліберального порядку денного.
Цей термін також використовується критиками Трампа для позначення його прихильників, часто з негативним відтінком, асоціюючи його з популізмом, ізоляціонізмом та радикальними політичними поглядами. Після поразки Трампа у 2020 році та його повернення у політику гасло набуло ще більшої популярності, особливо серед його найвідданіших прихильників, що утворили так званий рух “MAGA Republicans”.