Німецькі слідчі знайшли сліди вибухівки на яхті “Андромеда”, яку пов’язують з вибухами на газопроводах “Північного потоку” у вересні минулого року. Про це повідомляє New York Times.
Прогулянковий катер “Андромеда”, що опинився в центрі німецького розслідування, пришвартувався в гавані крихітного данського острова Крістіансо після того, як 5 вересня був зафрахтований у німецькому порту Росток і зробив нічну зупинку у Віку, менш відомому німецькому порту без камер спостереження і з незначним наглядом.
Місцевий працівник порту, який попросив не називати його ім’я через триваюче розслідування, розповів NYT, що запам’ятав цей візит надзвичайно добре: він неодноразово намагався заговорити з екіпажем, спочатку німецькою, потім англійською. Замість того, щоб спробувати відповісти будь-якою мовою, один чоловік просто передав йому плату за стоянку і відвернувся.
Зараз “Андромеда” стоїть у сухому доці з видом на Балтійське море, її обшукують слідчі. Три німецькі посадовці розповіли NYT, що слідчі знайшли на судні сліди вибухівки і виявили, що двоє членів екіпажу використовували фальшиві болгарські паспорти.
Місцеві жителі Крістіансо насміхаються над ідеєю, що прогулянкова яхта могла здійснити таку вражаючу атаку – так само, як і військово-морські експерти з Німеччини, Швеції та Данії.
Вони стверджують, що навіть за наявності кваліфікованих водолазів команді з шести осіб було б надзвичайно складно розмістити вибухівку на морському дні і створити вибухи силою 2,5 бала за шкалою Ріхтера.
Джерела в органах безпеки Данії повідомили NYT, що данські та шведські слідчі з обережністю ставляться до останніх німецьких висновків і відчувають тиск з метою спростування цього наративу.
У четвер старший шведський прокурор у цій справі Матс Люнгквіст заявив газеті Norrkopings Tidningar, що хоча його розслідування не виключає причетності недержавних суб’єктів, це могли зробити лише “дуже нечисленні компанії або групи”, і що найбільш вірогідним все ж таки видається державний суб’єкт.
У приватних розмовах шведські, німецькі і данські посадовці стверджують, що у слідчих є причини не ділитися висновками, які можуть розкрити їхні розвідувальні можливості. Члени Альянсу також стали більш обережними після низки випадків російського шпигунства і проникнення в Європу, в тому числі і в німецькій розвідувальній службі.
Крім того, ніхто не зацікавлений в тому, щоб ділитися інформацією: вказування пальцем на винуватця може призвести до непередбачуваних наслідків.
Заява про те, що за атакою стоїть Росія, означатиме, що вона успішно саботує основні об’єкти критичної інфраструктури на задньому дворі Західної Європи, і може викликати вимоги про відповідь.
Звинувачення українців може розпалити внутрішні дебати в Європі щодо підтримки України.
А звинувачення західної країни або бойовиків може викликати глибоку недовіру в той час, коли Захід намагається зберегти єдиний фронт.
- Газета NYT повідомила, що розвідка США запідозрила у диверсіях на «Північних потоках» проукраїнське угруповання.
- За даними ЗМІ, у Німеччині встановили, що яхту, з якої підірвали «ПП», орендували в українців.
- The Times писав, що західні розвідники уже давно знають ім’я українця, який нібито профінансував диверсію на «Північних потоках».