NYT: Путін давно хотів більше влади в Європі. Трамп може це забезпечити. Тепер вони можуть напасти на ЄС разом

Президент Росії Володимир Путін ще у 2007 році на Мюнхенській конференції вимагав перегляду європейського порядку та ослаблення впливу США. Тоді його не почули. Але майже два десятиліття потому адміністрація Дональда Трампа, схоже, може допомогти Путіну реалізувати цей задум, пише The New York Times.

На цьогорічній Мюнхенській конференції міністр оборони США Піт Гегсет та віцепрезидент Джей-Ді Венс зробили заяви, які викликали занепокоєння серед європейських лідерів. Їхні виступи свідчать, що нова адміністрація США може не лише відмовитися від захисту Європи, а й фактично сприяти її ослабленню, створюючи для Росії ідеальні умови для посилення впливу. Учасники конференції побоюються, що нова адміністрація США може разом з Кремлем напасти на ЄС або взагалі відмовитися від неї.

Такий зсув, на думку аналітиків, забезпечив би Путіну раніше немислиму перемогу, набагато важливішу для нього, ніж будь-які цілі в Україні.

“З самого початку холодної війни наприкінці 1940-х років Кремль мріяв витіснити Америку з її ролі наріжного каменю європейської безпеки”, – сказав Ендрю С. Вайс, віце-президент з досліджень Фонду Карнегі за міжнародний мир. “Путін, безсумнівно, досить кмітливий, щоб скористатися будь-якими можливостями, що відкриваються перед новою адміністрацією”.

Міністр оборони США Гегсет прямо попередив європейців, що США більше не гарантуватимуть безпеку континенту. Американські війська, які захищають Європу з часів Другої світової війни, можуть вивести. Венс пішов ще далі – він фактично звинуватив європейські уряди в тому, що вони нібито придушують політичні сили, які мають право на існування, навіть якщо ці сили підтримуються Кремлем.

Адміністрація Трампа не приховує свого наміру змінити баланс сил у світі. Венс у Мюнхені прямо заявив, що справжній ворог для Америки – не Росія чи Китай, а сама Європа. У цьому контексті аналітики попереджають, що Вашингтон і Москва можуть діяти разом, щоб підірвати єдність ЄС і створити новий порядок, вигідний Путіну.

Директорка Інституту міжнародних справ у Римі Наталі Точчі вважає, що позиція адміністрації Трампа – це пряма загроза для Європейського Союзу. Вона наголошує, що США та Росія мають спільний інтерес у послабленні ЄС, і зараз, на тлі політичної нестабільності в Німеччині та Франції, для цього відкривається унікальне вікно можливостей.

США вже зробили низку кроків, які сприяють реалізації інтересів Кремля. Менш ніж за місяць після повернення Трампа до влади його адміністрація різко скоротила американську допомогу Європі, підірвала трансатлантичний альянс і дала Кремлю привід сподіватися на втілення його давньої мети – ослаблення Заходу.

Менш ніж за місяць після повернення Дональда Трампа до влади його адміністрація почала проводити політику, яка підірвала усталені механізми західної безпеки та створила сприятливі умови для посилення впливу Росії в Європі.

По-перше, Вашингтон різко скоротив фінансування програм, які підтримували європейських союзників у сфері безпеки та стабільності. Зокрема, USAID — агентство, яке фінансувало ініціативи з підтримки демократії в країнах Східної Європи, зазнало значних скорочень бюджету. Це ударило по програмах боротьби з російською дезінформацією та впливом Кремля на політичні процеси в регіоні.

По-друге, нова адміністрація почала перегляд відносин із НАТО, поставивши під сумнів готовність США виконувати свої зобов’язання в межах альянсу. Дональд Трамп уже заявив, що союзники мають більше фінансувати власну оборону, що викликало занепокоєння в країнах Східної Європи, зокрема в Польщі та країнах Балтії, які найбільше залежать від гарантій безпеки США.

По-третє, Білий дім зайняв агресивну позицію щодо Європейського Союзу, розпочавши дипломатичне протистояння з Брюсселем. Трамп неодноразово натякав на можливість введення торгових мит для європейських країн, що створює додаткову напругу між США та їхніми традиційними партнерами.

Окрім того, адміністрація Трампа ухвалила кадрові рішення, які прямо чи опосередковано сприяють російському порядку денному. Новою очільницею національної розвідки США стала Тулсі Габбард, яка відома своїми критичними заявами щодо НАТО та симпатіями до політики Кремля.

Додатково, Білий дім сприяв підвищенню ролі Ілона Маска у формуванні громадської думки, попри те, що він використовує свою платформу X для поширення наративів, вигідних Кремлю. Це ще більше ускладнює ситуацію, оскільки впливові американські політики та бізнесмени фактично просувають російську риторику, підриваючи єдність Заходу.

Як далеко зайде зближення США та Росії, поки що незрозуміло. Проте від рішень Трампа щодо України залежатиме не тільки майбутнє цієї війни, а й безпека всього Європейського Союзу. Європейські лідери вже побоюються, що у Вашингтоні та Москві можуть дійти до взаємовигідної угоди, яка поставить під загрозу самі основи європейської безпеки.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.