NYT: Україна не отримала частину оплаченої зброї, а деяка підходила тільки для розбору на запчастини

Частина зброї, яку партнери поставили Україні для захисту від повномасштабної російської агресії, придатна тільки на запчастини. Про це пише The New York Times, посилаючись на українські урядові документи.

Згідно з документами, від початку повномасштабного вторгнення станом на кінець 2022 року Україна заплатила постачальникам зброї понад 800 млн доларів за контракти, «не виконані повністю або частково».

За словами двох співрозмовників газети, причетних до закупівель, частину цієї зброї зрештою доставили, а частина посередників повернула гроші. Одне з джерел NYT сказало, що станом на початок весни 2023 року Київ заплатив «сотні мільйонів доларів, зокрема державним компаніям, за зброю, яку досі не отримано».

Заступник міністра оборони України Володимир Гаврилов підтвердив журналістам, що випадки, коли захисники України не отримували зброю після оплати, були. За його словами, у 2023 році український уряд почав аналізувати попередні закупівлі та виключати ненадійних підрядників.

Як пише NYT, за таких масштабних закупівель зброї «проблеми є неминучими», а Україна отримує не тільки сучасне озброєння, а й зброю, яка «у кращому разі потребує капітального ремонту». Західні союзники вже передали Україні зброю на десятки мільярдів доларів.

«(Українські) лідери щосили намагалися знайти зброю скрізь, де тільки могли. Україну засипали пропозиціями від посередників, серед яких виявилося багато ненадійних», — зазначає газета із посиланням на заступника міністра оборони Гаврилова.

У матеріалі сказано, що приблизно 30% українського арсеналу зброї перебуває на ремонті, що експерти у галузі оборони вважають «високим показником».

Газета наводить як приклад постачання Україні 33 самохідних гаубиць з Італії – на одному з відео з двигуна однієї гаубиці валив дим, а з іншого витікала охолоджувальна рідина. У Міноборони Італії заявили, що зброю кілька років тому вивели з експлуатації, проте Україна попросила передати її «для капітального ремонту і введення в експлуатацію з огляду на гостру потребу в засобах для протистояння агресії Росії».

За даними NYT, Міноборони України заплатило 19,8 млн доларів американській компанії Ultra Defense Corporation за ремонт гаубиць, і в січні 13 з них прибули в Україну, але, згідно з документами, виявилися «непридатними для бойових завдань». Глава Агентства оборонних закупівель Володимир Пікузо в лютому писав генеральному інспектору Пентагону, що компанія «не збиралася виконувати свої зобов’язання».

Виконавчий директор компанії Метью Геррінг відкинув звинувачення і заявив, що, коли гаубиці відправляли в Україну, вони були справними. За його словами, після передачі Україна нібито «належним чином не обслуговувала» отримане озброєння. Представник Пентагону і громадянин США, причетний до закупівлі зброї, сказали, що це питання розслідує генеральний інспектор Пентагону.

Інший випадок, який описує газета, — плани поставити Україні шість гаубиць M777 з американської військової бази в Кувейті на початку повномасштабного вторгнення. З’ясувалося, що гаубицям потрібен капітальний ремонт, оскільки вони понад півтора року не проходили регулярний техогляд. Одна з них була в такому поганому стані, що «могла б когось убити». За три місяці гаубиці відремонтували і відправили в Польщу, але там з’ясувалося, що їх все одно не можна використовувати для бойових завдань. Зрештою гаубиці відремонтували в Польщі і пізніше передали в Україну, пише NYT із посиланням на документи Пентагону.

NYT також зазначає, що представники України здебільшого вважали за краще не скаржитися на отриману техніку, щоб не ставити в незручне становище донорів.

«Деякі гаубиці були проблемної якості, але ми не повинні забувати, що це був подарунок», — зазначив заступник міністра оборони Гаврилов.

Ще один неназваний український високопосадовець заявив NYT, що уряд України «втомився від заяв, що в нього достатньо зброї, коли якусь із них постачають у поганому або непридатному стані». У Міноборони України відмовилися від коментарів.

«Деякі системи озброєнь або настільки рідкісні, або настільки вразливі, що Україна вдячна за передачу принаймні частини несправного західного обладнання як джерела запчастин», — пише NYT.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.