Американські і європейські чиновники в непублічних розмовах визнають, що в ході контрнаступу ЗСУ, що почався, малоймовірно повне витіснення російських військ з України. Про це пише The New York Times.
За оцінками спецслужб США, на які посилається NYT, найімовірніший сценарій полягає в тому, що Україна здобуде невеликі перемоги на початковому етапі контрнаступу. Серед таких перемог може бути повернення деяких територій Донбасу чи витіснення Росії із територій на південному сході України. Символічною та стратегічною перемогою для ЗСУ стало б захоплення Запорізької АЕС, зазначає газета.
Американські та європейські чиновники кажуть, що для України важливо перерізати або як мінімум «стиснути» так званий сухопутний міст у Крим: територію, яка зв’язує Росію та Крим, яка стала основним маршрутом постачання військ на півострові.
Навіть якщо Києву не вдасться вийти до Азовського моря, заняття населених пунктів на півдні України дозволить звузити сухопутний міст. У такому разі ЗСУ отримають позиції, з яких зможуть створити загрозу для російських командних пунктів у Криму та конвоїв військового постачання. Облога сухопутного мосту в Крим, як вважають чиновники США, зробить зиму складною для російських сил на півострові, пише NYT.
Чиновники США, на яких посилається газета, зазначають, що для ЗСУ дуже важливо не лише повернути території, а й утримати їх. США та союзники розглядатимуть контрнаступ як доказ вірності обраній стратегії на перетворення української армії на західний зразок.
Також, за словами американських та європейських чиновників, дуже важливою метою контрнаступу має стати подальше ослаблення російських сил, зазначає NYT. Як сказав один із представників НАТО, успіх полягатиме у витісненні російських сил з української території та знищенні великої кількості російських військових.
Інший потенційний сценарій контрнаступу, на думку спецслужб США, полягає в тому, що Росія зробить помилку, пише NYT. Наприклад, російські війська можуть розміститися не в тому місці або виявитися недостатньо захищеними, що дозволить ЗСУ завдати нищівного удару.
Американські офіційні особи сподіваються, що Україна досягне достатнього прогресу, аби вважати операцію успішною, пише NYT.
При цьому західні чиновники побоюються, що наступ України може виявитися надто успішним, що змусить Путіна розпочати масову мобілізацію населення. Офіційні особи США говорять про зниження ризику застосування Путіним ядерної зброї, але спецслужби США вважають, що він може віддати такий наказ за повної поразки в Україні або за втрати Криму.
Невдалим наступ може вважатися, якщо збережеться лінія фронту, що діє, або якщо ЗСУ не зможуть повернути жодного важливого міста, пише NYT. У такому разі союзники можуть почати сумніватися у стратегії підтримки Києва, особливо якщо Україна втратить надто багато солдатів та техніки.
Успішний контрнаступ важливий для того, щоб змінити думку Путіна. Поки що, на думку американських та європейських чиновників, він не налаштований на переговори. Однак, як зазначає NYT, російський президент «розуміє грубу силу», що робить контрнаступ таким важливим.