Окупанти пошкодили астрономічну обсерваторію Каразінського університету на Харківщині

Новини Харкова. У Чугуївському районі Харківської області внаслідок російського вторгнення значних пошкоджень зазнала астрономічна обсерваторія Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна.

Про це в коментарі кореспонденту “Думки” сказав директор Науково-дослідного інституту астрономії ХНУ імені Каразіна Вадим Кайдаш.

За його словами, до російського вторгнення ХНУ імені Каразіна мав свою спостережну базу з кількома оптичними телескопами в Чугуївському районі. Це була одна із найбільш активних спостережних баз в Україні, щороку телескопи працювали тут в середньому 150 діб.

Коли станцію захопили росіяни, вони влаштували там місце дислокації особового складу. Російська армія влаштувала на місце тир, і мішенню стали найважливіші в телескопі деталі – так звані ПЗЗ-камери, які приймали та обробляли оптичні зображення з лінзи. Уперше після деокупації учені потрапили на телескоп у другій половині жовтня 2022 року.

“Фактично вся електроніка, всі комп’ютери, за допомогою яких ми управляли телескопами, частково вкрадені, частково розбиті і розламані. Апаратура спостережна, зокрема, прилади, які приймають випромінювання небесних об’єктів, зірок, галактик, астероїдів тощо, вони поламані й розбиті”, – сказав Кайдаш.

Зокрема, ПЗЗ-камери, які приймали зображення, розстріляли зі стрілецької зброї. Наукова бібліотека також була розграбована та пошкоджена.

Кайдаш зазначив, що спостережній базі університету завдана шкода на кілька мільйонів гривень. Зокрема, апаратура за винятком спостережної – пошкоджена на 2-3 млн грн. Відновлення спостережного обладнання коштуватиме від близько 50-100 тис. доларів.

Доцент кафедри астрономії та космічної інформатики фізичного факультету ХНУ імені В. Каразіна Іван Слюсарев додав, що до війни на майданчику був основний спостережний інструмент інституту – телескоп-рефлектор АЗТ-8 діаметром об’єктива 70 см. За допомогою цього інструмента проводилося спостереження астероїдів, вимірювання орбіт метеорів, визначення складу метеорів за їхніми спектрами тощо. Також там був автоматичний телескоп для спостереження космічного сміття.

“Дзеркало та об’єктив основного телескопа вціліли, але ПЗЗ-камери були знищені. Вартість однієї камери – 20 тис. доларів, другої – близько 12 тис. доларів”, – сказав Слюсарев.

Він зазначив, що подібних телескопів в Україні ще як мінімум два, обидва – під Києвом. Однак вони не так активно працюють, тому що від Києва є велике світлове засмічення. В Україні харківська обсерваторія була найбільш активною та проводила спостереження в середньому 150 діб на рік.

“Це велика втрата саме для спостережних робіт в українській астрономії”, – підсумував Слюсарев.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.