Нетривіальна робота команди Володимира Зеленського призвела до того, що його популярність у народі підтримувалася довше, ніж кого б то не було з українських політиків. Однак технології вічного штучного утримання високого рейтингу шляхом створення паралельної реальності на даний момент не винайдені. Тому при зіткненні з реальними запитами суспільства президент неминуче продовжить втрачати народну любов. Про це в коментарі InfoResist розповів політолог Тарас Чорновіл.
За його словами, у Зеленського затягнувся традиційний для політиків, які прийшли до влади, «медовий місяць», але рано чи пізно він закінчується у всіх.
«У Зеленського він затягнувся до неймовірного через дуже серйозну технологію. І потрібно віддати належне дуже добре відпрацьованої політтехнології. Політтехнології дуже далекою від політики. Тобто я б навіть сказав медіатехнології. До цього у нас підвищенням рейтингу, збереженням рейтингу політиків займалися їх політтехнологи, які працювали за стандартними політтехнологічних схем, саме політичним. Вони створювали певний політичний образ, вони створювали видимість або висвітлення діяльності людини саме в політичному ключі», – сказав він.
Тих, хто прийшов до влади після останніх президентських і парламентських виборів Чорновіл умовно називає продюсерами, які використовують абсолютно інший спосіб утримання влади.
«Це стримування рейтингу за методом серіалів, умовно кажучи, від першої до сотої серії. Щоб після п’ятої або шостої серії не загубився інтерес телеглядачів, і вони не стали перемикати на інший канал, є спеціальні технології. Я далекий від цього, але я знаю, що такі технології існують. Цьому вчать у відповідних ВУЗах, технології утримання уваги. Як потрібно грати, як треба розставляти акторів, як в деяких випадках цих акторів потрібно прибирати, яким чином потрібно протиставляти негативних і позитивних персонажів. Все, що відбувається зараз в українській політиці, це відбувається не за політичною системою, а за системою утримання уваги, утримання рейтингів на телебаченні», – додав він.
Однак, на думку експерта, і в ці ігри грати довго не вийде.
«Навіть ті останні події, які повинні були сподобатись телеглядачам серіалів, наприклад, 14-годинна прес-конференція, вже не можуть давати ефект, коли немає речей, на які спрямована політика. А політика спрямована на залучення уваги, на отримання певного результату. Залучення уваги, створення позитивного іміджу команда Зеленського робить досконало. Краще навряд чи можна зробити. Але результату вони не дають. Люди, які зараз ще кажуть позитивно про Зеленского, в значній мірі формують свою думку на основі того, як Зеленський себе веде, як його команда висвітлює дії, як він відкидає старі методи, але вони все одно чекають обіцяних речей», – зазначив він.
Чорновіл вважає, що як би люди не були податливі до сприйняття технологій, методи роботи з масами все одно не замінять цим масам, наприклад, наступ світу.
«Розповідати весь час, що якісь попередники, якісь-то в Києві проплачені мітингувальники і так далі, не дають світу, вже не дає ефекту. Заяви Зеленського про те, як там всіх пересадять, наткнулися на те, що посадити їх все одно не вийде. Бо посадити людей, проти яких не можна сформулювати офіційне звинувачення, все одно не вдасться. І тому посадки типу Пашинського, а більшість населення навіть і не знає його, ефекту дати не можуть», – додав він.
Між тим головним для більшості людей залишаються їхні умови життя.
«Насправді, результат йде далеко не в кращу сторону – не знижуються тарифи, зарплати не ростуть, адже обіцянки деякі до вершин доходили, наприклад, про чотири тисячі доларів для вчителів. Більше того, у момент, коли відбулося зміцнення гривні та падіння долара, а у нас все-таки значна частина людей тримають свої заощадження у валюті, а не в гривні, виявилося, що цілий ряд цінових показників в еквіваленті до твердої валюти достатньо жорстко підскочили. І коли частина населення, яка регулярно їздить в Польщу бачить, що бензин, скажімо, у Польщі коштує вже дешевше, ніж в Україні, ну після цього теж це дає відповідний ефект», – зауважив експерт.
Таким чином, говорить він, «справжня реальність почала переважати над віртуальною реальністю». Це було передбачувано і не могло не позначитися на рейтингу глави держави. Крім того, вважає політолог, Зеленський – слабкий політик і дипломат, потрапив на вудку до сильних політиків і в ситуації, коли потрібно один на один спілкуватися з світовими лідерами виявився до цього не пристосований.
«Він почав дуже жорстко програвати. Він дав обіцянки, які в Україні отримали негативне відображення, хоча б на Заході країни і в центрі. Це стосується тієї ж формули Штайнмайера, у людей не така вже коротка пам’ять, вони добре пам’ятають, як нинішні члени фракції “Слуги народу”, той же самий Олександр Ткаченко, Василевська в програмах “1+1” розбивали в пух і прах формулу Штайнмайера, доводили, що це найстрашніша “зрада”. Зараз людям починають доводити дуже сумнівними аргументами, що це все чудово. Доводять, що вина лежить тільки на Порошенку але у нас Порошенко вже колишній президент, більш того, він колишній вже майже півроку. Півроку доводити, що вся вина лежить тільки на Порошенку, це тільки обвалювати свій рейтинг», – сказав він, зазначивши, що так і минула влада «обвалювала» свої рейтинги.
Політолог упевнений, що, якби не робота «продюсерів», то рейтинг Зеленського вже зараз би впав до нуля. Між тим команда президента продовжує робити помилки.
«Скандал і масові виступи людей з дуже неадекватною реакцією самого Зеленського та його команди на виступи проти формули Штайнмайера. Ось ця акція “Капітуляции – Ні” і дії самого Зеленського в напрямку, яке повністю суперечило всією попередньою логікою, вони також додали вогню. Вони, очевидно, були спусковим гачком, який дав поштовх і постріл, а решта означає, що технології вичерпують свою впливовість», – резюмував Тарас Чорновіл.
Раніше повідомлялося, що за місяць популярність президента України Володимира Зеленського серйозно похитнулася — з 73% підтримки до 66%.