Пентагон розсекретив кремлівську “фабрику тролів”

Пентагон з’ясував, що структура Кремля займається роботою ботоферми, яка просуває провладний контент в Інтернеті. Це випливає з опублікованої The Washington Post довідки, яка потрапила в недавній витік секретних документів армії США, пише Агентство.

У довідці Пентагону стверджується, що наприкінці 2022 року Головний науково-дослідний обчислювальний центр управління справами президента Росії (ГоловНДОЦ) «збирався покращити» мережу із сотень тисяч ботів, що імітують у соціальних мережах дії реальних користувачів. Їхнє завдання – маніпулювати інформаційним полем: накручувати кількість лайків, репостів та переглядів потрібних повідомлень для їх просування у стрічках соцмереж, списках рекомендацій та видачі пошукових систем. У витоку мережу ботів названо «Фабрикою». Документ позначений символікою Комітету начальників штабів, Кіберкомандування збройних сил США та їхнього Європейського командування.

Крім того, ГоловНДОЦ, згідно з документом,  розсилав інформацію користувачам з цільової аудиторії безпосередньо, електронною поштою або в соцмережах. Основи необхідних цього контактів збираються як із відкритих джерел, і з даркнета, випливає з витоку.

За даними укладачів документа, «Фабрика» для роботи тролів використовує насамперед Telegram, але також і ресурси, популярніші на Заході – Twitter, YouTube та TikTok.

Цілі таких маніпуляцій – придушення інакомислення в Росії, деморалізація населення України та поділ її західних союзників, вважають у Пентагоні. Також у довідці наголошується, що цільовий контент та онлайн-аудиторію для “Фабрики” може визначати як сама адміністрація президента РФ, так і “інші клієнти” ГоловНДОЦ.

У публікації The Washington Post також міститься оцінка ефективності, яку ГоловНДОЦ дає своїй «Фабриці»: за згаданими у документі даними центру, боти на більшості платформ виявляються менш ніж у 1% випадків. Опитані виданням експерти, однак, припускають перебільшення успіхів з боку розробника.

ГоловНДОЦ було створено 1985 року при МОЗ СРСР, а 1994 передано Управлінню справами президента РФ. Підприємство позиціонує себе як центр створення спеціалізованого програмного забезпечення для вищих органів влади. На даний момент на його сайті серед власних продуктів представлені лише системи оцифрування документів для президентської бібліотеки ім. Єльцина, інформаційні системи для управління майном, нерухомістю та медичними установами. За даними порталу держзакупівель, останні закуповувалися переважно власними підприємствами Управління справами президента.

У лютому 2018 року велике журі федерального суду у Вашингтоні заочно пред’явило звинувачення у втручанні у президентські вибори США 2016 року «Агентству інтернет-досліджень», відомому як «фабрика тролів», та його засновнику, бізнесмену Євгену Пригожину, а також ще 12 пов’язаним з ним людям та двом організаціям. Схожа активність проросійських роботів у соцмережах відзначалася під час виборів до Конгресу 2018 року та президентських виборів 2020 року. Різні соціальні мережі досі повідомляють про блокування мереж підозрілих облікових записів, пов’язаних із «фабрикою тролів».

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.