Міжнародний суд ООН вирішив, що буде розглядати позов України проти Росії через порушення конвенції про боротьбу з фінансуванням тероризму та ліквідацію всіх форм расової дискримінації, повідомляє ВВС.
У червні відбулися усні слухання з приводу того, чи має Суд ООН юрисдикцію на розгляд цієї справи. За ініціативою Росії суд проаналізував, чи дотримувалася Україна необхідних процедур при подачі позову і чи має він право його розглядати.
Тепер Суд зможе перейти до розгляду по суті.
Заступник міністра закордонних справ України з питань європейської інтеграції Олена Зеркаль назвала рішення Суду ООН “повною перемогою”.
“Вітаю всіх нас і всю Україну з повною перемогою. Сьогодні суд повністю відхилив всі заперечення РФ – з мінімальним рахунком 15 до 3, а іноді і одноголосно. Це рішення дозволяє нам рухатися разом з судом і далі доводити всьому світовому співтовариству факти порушення РФ міжнародного права, порушення прав людини”, – сказала вона на брифінгу в Гаазі.
Позов проти Росії до Міжнародного суду ООН в Гаазі Україна подала у січні 2017 року, щоб притягти РФ до відповідальності за підтримку тероризму та дискримінацію під час її агресії проти України.
Україна стверджує, що Росія порушує конвенцію про боротьбу з фінансуванням тероризму, надає “зброю та інші види допомоги незаконним збройним формуванням, які вчинили низку актів тероризму на території України”.
Разом з позовом Україна попросила Суд ООН винести тимчасове рішення і зобов’язати Росію забезпечити ефективний контроль за кордоном, припинити поставки зброї в Україну і підтримку НЗФ, а також утриматися від подальшої етнічної дискримінації в незаконно анексованому Криму.
За позовом України тимчасове рішення Суд в Гаазі прийняв ще 19 квітня 2017 року. Тоді суд зобов’язав Росію в Криму забезпечити дотримання прав кримських татар, дозволити діяльність Меджлісу і забезпечити доступність освіти українською мовою.
Кремль, у свою чергу, це розпорядження не виконав і заявив, що позов України не підпадає під юрисдикцію суду.
Нагадаємо, саме Міжнародний суд ООН в Гаазі розглядав територіальну суперечку між Україною і Румунією щодо шельфу Чорного моря в районі острова Зміїний.
Тоді, в 2009 році, суд фактично прийняв компромісне рішення в даному спорі. Погодившись з доводами України, суд визнав Зміїний островом, а 12-мильну зону навколо нього – українською, проте суд встановив, що через малий розмір острів не повинен впливати на розподіл решти шельфу моря.
Гаазький суд схвалив лінію поділу шельфу приблизно посередині між вимогами країн.