Перша доповідь про вибух і переговори операторів: СБУ оприлюднила секретні документи про аварію на ЧАЕС

Державний архів Служби безпеки України в День пам’яті про катастрофу на Чорнобильській АЕС опублікував секретні документи КДБ про аварію, зокрема першу доповідь про вибух. Про це інформує пресслужба СБУ.

Відомство оприлюднило посилання на архів, де можна ознайомитися з 35 документами про аварію на атомній електростанції.

Серед документів – найперша секретна доповідь керівництву про вибух від директора ЧАЕС Віктора Брюханова, переговори операторів станції під час аварії і дані про евакуацію місцевого населення.

У СБУ наголосили що, згідно з архівними матеріалами, аварії на Чорнобильській станції траплялися і раніше. Зокрема, в 1982 році на першому енергоблоці стався значний викид радіоактивних речовин, проте доповідь КДБ про це закінчується звичним «вжито заходів для недопущення панічних і провокаційних чуток».

Через два роки аварійні ситуації сталися на третьому і четвертому енергоблоках.

Крім цього, у 1983 році керівництво СРСР отримало інформацію про те, що ЧАЕС – одна з найнебезпечніших атомних станцій в державі, оскільки там відсутні засоби безпеки. У разі аварії радіоактивність оцінювалася в 60 разів вище, ніж при вибухах атомних бомб в Хіросімі та Нагасакі.

У спецслужбі додали, що після аварії радянська влада шукала різні «теорії змови», не визнаючи очевидної реальності. Вже на другий день після вибуху був складений список «неблагонадійних» жителів Прип’яті, іноземних делегацій, які відвідували ЧАЕС останнім часом, а також якихось «сектантів, представників німецької національності і тих, хто веде листування за кордон».

Пізніше спливли документи, що  “націоналісти” хотіли отримати зразки зараженого ґрунту за допомогою “агентурної мережі в Києві” нібито для дискредитації керівництва СРСР у світі.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.