Федеральний суддя у четвер тимчасово заблокував указ президента Дональда Трампа, спрямований на припинення автоматичного надання громадянства дітям, народженим на території США. Це стало першою невдачею для президента в його спробах змінити імміграційне законодавство та скасувати десятиліття юридичних прецедентів, пише NYT.
Суддя Федерального окружного суду Західного округу штату Вашингтон Джон С. Когенор, призначений на посаду президентом Рональдом Рейганом, у своєму рішенні заявив, що указ “очевидно є неконституційним”. Рішення було ухвалене за три дні після підписання указу Трампом.
Згідно з указом, діти, народжені у США від нелегальних іммігрантів, а також від жінок, які перебувають у країні тимчасово (наприклад, туристів, студентів чи тимчасових працівників), не отримували б автоматичного громадянства.
22 штати, активістські групи та вагітні жінки подали шість позовів до суду, стверджуючи, що указ порушує 14-ту поправку до Конституції США. Ця поправка гарантує, що “всі особи, народжені або натуралізовані в США, і підпорядковані їхній юрисдикції, є громадянами Сполучених Штатів”. Юридична практика тривалий час тлумачила цей принцип як такий, що застосовується до всіх новонароджених у США, за винятком кількох рідкісних випадків.
У справі, розглянутій суддею Когенором, генпрокурори штатів Вашингтон, Іллінойс, Орегон та Аризона заявили, що указ Трампа може позбавити прав понад 150 тисяч дітей щороку і зробити їх апатридами. Це також призвело б до втрати штатами федерального фінансування для низки програм допомоги.
Адвокати позивачів посилалися на свідчення колишнього помічника генерального прокурора Волтера Деллінгера, який у 1995 році заявив Конгресу, що будь-яке обмеження права на громадянство “було б явно неконституційним” і що навіть конституційна поправка суперечила б історії та традиціям країни.
Окремий федеральний позов від 18 інших штатів та двох міст наразі розглядається у Массачусетсі.