Непростий рік як для українців, так і всього світу, добігає кінця. Перший місяць нового року принесе чимало змін у нашому житті, зокрема посилені карантинні обмеження, підвищення тарифів, пенсій та багато іншого. InfoResist розповідає, які зміни відбудуться в Україні з 1 січня 2021 року.
Ціни на газ та електроенергію
Вже в січні 2021 року українці отримають нові платіжки за комунальні послуги: з початку нового року зростуть тарифи на тепло і світло.
Газопостачальна компанія “Нафтогаз України” підвищить ціни на “блакитне паливо” на 14,06%, тобто на 89 копійок. Таким чином ціна за кубометр газу складе 7,22 грн без вартості розподілу.
При чому доставка газу теж подорожчає: в середньому від 0,15 копійок за кубометр до 1,5 грн.
Також з 1 січня скасовується пільговий тариф на електроенергію для побутових споживачів. Таке рішення ухвалив Кабмін на засіданні 28 грудня.
Раніше населення оплачувало перші 100 кВт за ціною 0,9 грн/кВт/год, а понад 100 кВт по 1,68 грн кВт/год. Тепер доведеться платити за перші 100 кВт по 1,68 грн.
Підвищення пенсій та стипендій дітям-сиротам
Міністерство соціальної політики оприлюднило календар підвищення пенсій у 2021 році. Надбавок очікують приблизно 10 млн пенсіонерів.
Підвищення пенсій відбуватиметься в п’ять етапів, і перший стартує вже в січні.
Окрім цього, в перший місяць нового року набуває чинності закон про збільшення стипендії та щорічної допомоги дітям-сиротам і дітям, які позбавлені батьківського піклування.
Право на отримання соціальної стипендії отримують всі діти-сироти, а також студенти, які залишилися без батьків, незалежно від відомчого підпорядкування вищого навчального закладу.
Розмір стипендії буде збільшено в середньому на 1 тис. 150 грн.
Надбавка на догляд за інвалідами
Серед законів, які набирають чинності в січні 2021 року, – закон №851-ІХ, який передбачає надбавку для осіб, що втратили працездатність.
Громадянам з інвалідністю з дитинства, які відносяться до підгрупи А I групи, встановлюється надбавка на догляд за ними в розмірі 150% прожитого мінімуму. Для осіб з інвалідністю з дитинства, віднесеним до підгрупи Б I групи – 100%, одиноким інвалідам II і III груп – 75%.
Також законом встановлюється надбавка на догляд за дитиною з інвалідністю підгрупи А: 150% прожиткового мінімуму для дітей віком до 18 років.
Новий санітарний регламент у школах
Новий санітарний регламент у закладах середньої освіти передбачає забезпечення транспортом школярів, профілактичні огляди працівників шкіл та заборону туалетів на вулиці. Про це на брифінгу повідомив головний санітарний лікар України Віктор Ляшко.
Крім цього, з січня забороняється здавати в оренду шкільні приміщення для послуг, які не входять в сферу освітніх.
Учнів, які хворіють на простудні захворювання, зобов’язані будуть садити в третьому ряду, тобто біля внутрішньої стіни.
Окрім того, встановлено вимоги до обладнання, яке використовується в навчальних закладах.
Подорожчання мобільного зв’язку
Українські мобільні оператори планують з 1 січня прийдешнього року істотно збільшити ціни на деякі тарифні плани. Подорожчання торкнеться абонентів компаній “Київстар”, Vodafone і Lifecell.
У коментарі “РБК-Україна” представники “Київстару” повідомили, що в наступному місяці майже в два рази збільшиться тариф “Безлім”. Тарифи для контрактних абонентів, які користуються послугами щонайменше три роки, теж зміняться.
«Ми переглядаємо умови деяких старих контрактних тарифів, які ми запустили близько 3 років тому, і в яких весь цей час не змінювали умови. Цими тарифами користується приблизно 1,5% абонентів», – пояснили в компанії.
Мінімальна ціна контрактних тарифів “Київстару” починається зі 100 грн на місяць, але для пенсіонерів був запущений спеціальний тариф без інтернету за 60 грн на місяць.
Найпростіший тариф Vodafone 4G Smart XS подорожчає з 35 гривень до 45 гривень. Ціни підвищаться також в інших пакетах цього оператора.
Деякі зміни в тарифних планах Lifecell відбудуться 13 січня. Зокрема, збільшиться вартість пакетів послуг для тарифів “Лайфхак”, “Інтернет Жара”, “Залізна двадцятка”, а також “4 безліміт 2019”, “Жара GO”, “Жара GO PLUS”і ” Комфорт”.
З 14 грудня по 28 лютого 2021 року абонентам дозволять безкоштовно змінити тариф на будь-який інший.
Обслуговування українською мовою
З 16 січня 2021 року сфера обслуговування в Україні повинна перейти виключно на українську мову. Згідно зі ст. 30 закону про забезпечення функціонування державної мови, персональне обслуговування іншою мовою може здійснюватися тільки на прохання клієнта.
Мовний омбудсмен радить звертатися в його офіс, якщо вас відмовилися обслуговувати українською мовою в аптеці, магазині, на заправці або будь-якому іншому громадському місці.
Дозвіл на поїздку в ЄС
З січня українцям доведеться попередньо отримувати дозвіл на подорож до країн Європейського Союзу. Це пов’язано з впровадженням Європейської інформаційної системи авторизації подорожей (ETIAS). Вона передбачає внесення змін до умов безвізових поїздок до ЄС для громадян третіх країн.
З огляду на це, з 2021 року українцям потрібно буде подавати онлайн-заявку на дозвіл перетнути кордон ЄС. Кожна заявка обійдеться в 7 євро, проте для неповнолітніх і людей старше 70 років – дозвіл безкоштовний.
Такий проїзний документ діятиме протягом трьох років або до завершення його дії.
Посилений карантин
Кабінет міністрів погодив введення посилених карантинних обмежень в Україні після Різдва – з 8 по 24 січня.
У цей період буде заборонена робота кафе, ресторанів і барів (окрім доставки і на винос), магазинів непродовольчих товарів, кінотеатрів, фітнес-клубів, спортзалів, театрів і ТРЦ.
Також будуть відправлені на канікули всі заклади освіти, окрім дитячих садків.
Забороняються і масові заходи, а громадський транспорт працюватиме в режимі «помаранчевої» епідеміологічної зони.
У Києві після завершення локдауну ціна на проїзд у маршрутках може піднятися до 10-12 грн.