Німеччина ще не витратила жодного євро із тих 100 млрд, які були виділені на переозброєння бундесверу минулого року невдовзі після початку повномасштабного вторгнення Росії до України. Про це у вівторок заявила уповноважена німецького парламенту з питань оборони Єва Хьогль, передає ВВС.
Хьогль різко засудила повільність уряду, зазначивши, що збройні сили країни зараз оснащені навіть гірше, ніж рік тому.
Наприкінці лютого 2022 року, за кілька днів після початку російської війни в Україні, канцлер Олаф Шольц оголосив, що Німеччина кардинально змінює свій підхід до фінансування армії, який тривалий час залишався мінімальним через пацифізм німецьких політиків.
Шольц пообіцяв підняти щорічні витрати на бундесвер до прийнятого в НАТО орієнтиру, 2% ВВП, а також окремо та терміново вкласти в модернізацію армії 100 млрд євро. У травні німецький парламент проголосував за створення спеціального фонду, до якого планувалося внести ці 100 млрд євро.
Хьогль у своїй щорічній доповіді перед урядом заявила, що тепер, майже через рік після промови Шольца, жодних відчутних результатів викладеного ним плану немає.
“На жаль, я мушу зазначити, що у 2022 році жодного євро або цента з цього спеціального фонду не було витрачено”, – сказала Хьогль.
За її словами, збройним силам не вистачає “буквально всього”, а в деяких військових частинах навіть немає туалетів, чистих душів (…), приміщень для занять спортом, кухонь, медпунктів і нормально обладнаних збройових кімнат.
Про перші великі проекти, які будуть оплачені зі спеціального фонду, міністерство оборони Німеччини оголосило лише у грудні 2022 року.
Тодішня глава відомства Крістіне Ламбрехт повідомила, що Німеччина замовила сучасні американські літаки F-35, а також стрілецьку зброю та рації на загальну суму 13 млрд євро.
Ще влітку міністерство оборони повідомляло, що спеціальний фонд у 100 млрд євро має допомогти армії країни радикально поновити її техніку.
Крім винищувачів F-35, йшлося про важкі транспортні вертольоти CH-47F Chinook виробництва Boeing, підводні човни U212, нові кораблі, а також бойові машини і бронетранспортери для сухопутних військ.
Кілька мільярдів євро планувалося вкласти в сучасні засоби зв’язку, що захищають від перехоплення.
Незважаючи на те, що Німеччина зволікає із запланованою модернізацією власної армії, країна продовжує надсилати великі партії військової допомоги Україні.
За останній рік Берлін передав Києву системи ППО, ракетні установки, бронетранспортери, боєприпаси, техніку та спорядження для саперів.