Politico: ЄС дає великі обіцянки щодо оборони – але ризикує розчарувати Україну

Плани оголосити про великий пакет військової допомоги Україні на саміті в Брюсселі 6 березня провалилися ще до початку зустрічі. Про це пише Politico.

Як зазначає видання, після десятигодинних переговорів в Брюсселі, попри публічні прояви підтримки Зеленському – який виступав перед журналістами разом із головами двох провідних інституцій ЄС, Урсулою фон дер Ляйен та Антоніу Коштою – фінальні висновки, узгоджені національними лідерами, зосередилися лише на спільних зусиллях щодо посилення фрагментованого оборонного сектору.

Частина заяви, що стосувалася України, навіть не була узгоджена всіма 27 країнами ЄС через позицію прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана, який не приховує свою підтримку Путіна та ще до зустрічі заявив про незгоду із заявою – і наполіг на своїй позиції.

Решта членів ЄС спростували будь-які ознаки розколу. «Він уже робив таке раніше», – сказав журналістам канцлер Німеччини Олаф Шольц, який завершує свої повноваження. «Це не зруйнувало Європейський Союз».

Без Угорщини 26 країн підписали заяву щодо України, у якій визначені червоні лінії для майбутніх мирних переговорів, надана підтримка вступу Києва до ЄС і підтвердили подальшу військову допомогу, але без конкретних цифр.

Європейський дипломат, який говорив на умовах анонімності, захистив плани ЄС щодо збільшення військової допомоги Україні. Він зазначив, що робота над майбутніми пакетами озброєнь триватиме в рамках «коаліції охочих», яка потенційно включатиме і держави, що не входять до ЄС, такі як Велика Британія.

За словами кількох дипломатів, перед самітом Кая Каллас намагалася об’єднати країни ЄС навколо ініціативи щодо виділення щонайменше 20 мільярдів євро військової допомоги для передачі Україні у 2025 році. Однак, попри тривалі переговори між дипломатами, ця ініціатива не отримала одностайної підтримки.

На закритих переговорах лідерів Каллас заявила, що ЄС має зосередитися на наданні зброї для України, а не просто купувати її для власних потреб, повідомили два європейські дипломати.

Зеленському вдалося отримати кілька конкретних зобов’язань у четвер, але не від ЄС. Норвегія пообіцяла збільшити пряму військову допомогу Україні до 8 мільярдів євро на 2025 рік, що більш ніж удвічі перевищує її попереднє зобов’язання.

“У підсумку, коли саміт у Брюсселі завершився, було очевидно, що головним пріоритетом для Європи стало збереження безпекових гарантій США. А питання посилення позицій України – на полі бою та за столом переговорів – виявилося на другому плані”, – пише Politico.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.