Politico: ОБСЄ провалила евакуацію з України. Вивезла лише іноземців, українці до плану не входили

Незважаючи на попередження західних спецслужб про високу ймовірність вторгнення Росії в Україну, Організація з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ) була захоплена зненацька і не мала плану реагування. Про це йдеться у статті Politico.

Як зазначає видання, на момент нападу РФ 24 лютого в усіх регіонах України перебувало 966 міжнародних спостерігачів та місцевих співробітників.

Генеральний секретар ОБСЄ Хельга Шмід лише ввечері віддала наказ про евакуацію персоналу з України та доручила своєму головному спостерігачу за необхідності «сприяти переміщенню членів місії до країни, де це можливо». Проте для сотень українських співробітників організації переїзд не був варіантом, а в самій ОБСЄ були збої у комунікації. Також існували правила, які обмежують кількість співробітників, які можуть бути евакуйовані, пише Politico. Це поставило під загрозу безпеку 478 українських працівників та їхніх сімей.

Згідно з електронним листом, який опинився у розпорядженні видання, наказ про евакуацію 488 іноземних членів Спеціальної моніторингової місії надійшов через 14 годин після першого удару російських ракет. Їх мали евакуювати конвоями, на це пішло 10 днів.

Проте 478 працівників з України не входили до плану евакуації ОБСЄ. Декому з них пропонували слідувати за міжнародними колонами на власному транспорті, але без гарантій допомоги на перетині кордону. Крім того, з українським персоналом ОБСЄ розірвала контракти, хоч у березні обіцяла продовжити їх на рік. Там це назвали «складним рішенням», але пояснили «заходом безпеки після погроз на адресу ОБСЄ», пише видання.

Співробітники, які працювали в центральному та західному регіонах України, перетнули кордон Молдови та Румунії; ті, що знаходилися на Донбасі, зокрема на тимчасово окупованих територіях, поїхали до Росії, звідки попрямували до Туреччини.

Також неготовність призвела до того, що 43 куленепробивні автомобілі Toyota і Nissan опинилися в РФ, як і ряд конфіденційних даних. Внаслідок російських обстрілів загинула щонайменше одна співробітниця. Як мінімум шістьох місцевих співробітників ОБСЄ було затримано на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей за нібито шпигунство та державну зраду; троє — залишаються під вартою, їм пред’являють фіктивні звинувачення, які передбачають суворі вироки, можливо смертну кару, зазначає Politico.

Ще десятки людей у цих районах не покидають своїх будинків — вони бояться, що їх схоплять на вулиці і вони зіткнуться з подібною долею, або ж їх примусово закликають воювати за Росію.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.