Politico: Захід не готовий дати Україні гарантії безпеки, яких вона хоче

Україна просить Захід про обов’язкові гарантії безпеки для забезпечення довгострокового виживання, проте союзники поки не готові дати їй це. Про це повідомляє Politico із посиланням на європейських дипломатів.

За словами п’яти європейських дипломатів, попри багатомісячні розмови на цю тему, західний альянс досі розділений майже з кожного елемента того, як відповісти на запит України.

Дипломати заявили, що питання гарантій безпеки залишається відкритим, навіть попри те, що союзникам залишилося всього п’ять тижнів до того, як вони зберуться у Вільнюсі на ключовий саміт НАТО. Україна встановила саміт як своєрідний дедлайн, наполягаючи на тому, щоб на ньому союзники взяли на себе чіткі зобов’язання щодо прийняття України до НАТО та надання гарантій безпеки на цьому шляху.

“Україна – найдосвідченіша країна у світі в контексті того, як чути “ні” від НАТО. Нам потрібна ясність, що членство України в НАТО неминуче і не буде якоюсь розмінною монетою”, – сказала віцепрем’єр-міністерка України з питань європейської інтеграції Ольга Стефанишина.

Таким чином, прихильники Києва намагаються впоратися з незручною реальністю: багато хто насправді не хоче давати Україні конкретний графік вступу до НАТО на цей час. Однак вони також не хочуть залишати українців розчарованими чи вразливими до ще одного вторгнення у майбутньому.

Як наслідок, низка західноєвропейських лідерів все частіше наполягають на гарантіях безпеки та пропонують більш оптимістичні формулювання щодо членства.

Президент Франції Еммануель Макрон, за словами співрозмовників, підтримав “щось середнє між гарантіями безпеки в ізраїльському стилі та повноцінним членством у НАТО”. Під “ізраїльським стилем” йдеться про цілеспрямовану військову допомогу, яку союзники надавали Ізраїлю протягом багатьох років.

Прем’єр-міністр Великобританії Ріші Сунак додав своє нечітке зобов’язання у тому, що союзники “хочуть переконатися, що ми створимо механізми безпеки для України на довгострокову перспективу”.

Але нинішні та колишні чиновники кажуть, що немає консенсусу щодо надання гарантій, а також щодо того, що вони включатимуть і в якому форматі можуть бути використані.

Однак, за словами чиновників, коли політики зараз говорять про “гарантії” та “запевнення”, вони, по суті, говорять про обіцянки продовжувати надавати зброю та тренування, а не про конкретні обіцянки стати на захист України.

“Частіше ми чуємо про запевнення, ніж про гарантії. Здається, все зводиться до довгострокового надання коштів, які дозволять Україні захистити себе”, – сказав дипломат із Центральної Європи.

Він наголосив, що обіцянки отримати більше зброї – це не зовсім те, чого хоче Україна.

При цьому Зеленський все наполегливіше просить, зокрема під час особистої зустрічі з європейськими лідерами в Молдові, про непорушні зобов’язання, які є сходинкою до членства в НАТО.

Деякі чиновники вважають, що дебати про гарантії безпеки відвертають увагу від єдиної гарантії, яка, на їхню думку, має насправді значення: можливого членства в НАТО.

“Чи розглядає якась країна серйозно можливість надання Україні справжніх двосторонніх гарантій безпеки? Тільки гарантії за статтею 5 мають значення”, – сказав дипломат зі Східної Європи.

Довгострокові постачання озброєнь, на думку цього дипломата, “не є гарантією безпеки”.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.