Політолог, директор соціологічної служби «Український барометр» Віктор Небоженко прокоментував InfoResist ухвалення закону про імпічмент президента України.
На думку Небоженка, теоретично вже нинішній склад Верховної Ради може оголосити імпічмент президенту Володимиру Зеленському.
“Але тут дуже важливо розуміти – або маятник хитнеться у бік парламентаризму, або в бік президентської. І та, і інша втратять свої якісь переваги. Ось зараз є закон про зняття недоторканності, і ми знаємо, хто перший постраждає. З одного боку, це може бути Порошенко, а з іншого боку, це можуть бути самі нещасні люди зараз у Верховній Раді. Це знаменита анонімна більшість. З них може все початися. Але якщо президент буде достатньо чесним і буде наполягати на ухваленні серйозного закону зі спеціальною комісією, з спецпрокурором щодо можливих механізмів імпічменту, то це означає, що і та, і інша влада буде втрачати можливість монополізації. Це буде тільки на користь демократії. Тобто один закон про зняття недоторканності може бути дуже сильним, а інший буде слабенький і суперечливий”, – зазначив він.
“Ви не забувайте, що сам президент не з тієї ноги почав, не в ту руку взяв, не ту октаву виконав, не той сценарій дивиться. Треба було починати з судової реформи, з Конституційного суду. Тому що над будь-яким кроком, дією, законопроектом президента висить дуже дивна організація під назвою Конституційний суд. І вона може все це потім прорідити або змусити дивитися на це інакше. І Зеленський, мабуть, просто цього не розуміє. Він бачить корупцію суддів, але він не розуміє, що над ним висить Конституційний суд, який може знайти тисячі деталей з приводу будь-якого рішення – чи то по імпічменту, чи то по недоторканності”, – додав політолог.
За словами Небоженка, здорово і чесно, якщо президент одночасно знизить політичний і юридичний захист депутатів і те ж саме зробить зі статусом президента.
“А зможуть чи ні? Ну поки ці люди взагалі не представляють якогось політичного обличчя. У мене таке відчуття, що “ми з Тамарою ходимо парою”. Вони та знають, що стали народними депутатами, але ще не розуміють що це таке. Але це не означає, що за кілька років в результаті гострої політичної боротьби Верховна Рада не матиме своїх інтересів і не вступить у конфлікт з президентом. Таке теж можливо”, – вважає соціолог.
Нагадаємо, 3 вересня Верховна Рада прийняла законопроект про скасування депутатської недоторканності.