Україна опинилася втягнутою в історію з президентом США Дональдом Трампом і його головним суперником на майбутніх виборах Джо Байденом через те, що є країною зі зниженою геополітичною відповідальністю. Про це в коментарі InfoResist заявив директор соціологічної служби «Український барометр» Віктор Небоженко.
«Тому і Росія, Кремль, Путін мають право нахабно вимагати легалізації сепаратизму в Донецьку через формулу Штайнмайєра, і Вашингтон в особі Трампа має право вимагати свої “хотілки” – видачу компромату на найбільш серйозного депутата-демократа Байдена. Це різні речі, але таке можна робити тільки з Україною, користуючись тим, що у нас ще безнадійно молодий президент», – вважає політолог.
На його думку, Зеленський ухвалить рішення щодо американського питання до початку наступного року, а поки він в очікуванні.
«Ну він вибрав позицію сільській невинної дівчини, він затягує вибори між двома майбутніми насильниками. Але йому доведеться приймати рішення і по американському питанню. Якщо ще з Путіним він може затягнути якийсь час, то для Трампа, для розкручування скандалу проти Байдена потрібно якого швидше отримати інформацію», – зазначив Небоженко.
Він додав, що рішення, ухвалене Зеленським, може виявитися програшним.
«Тут ось такий парадокс, що, припустимо, республіканець Трамп вимагає компромат на Байдена, але цей же компромат буде доказом для демократів і конгресу тиску Трампа на невинного Зеленського, а це може бути підставою для імпічменту. Так що Зеленського використовують у будь-якому випадку», – резюмував Небоженко.
Також нинішні українсько-американські відносини прокоментував InfoResist політолог Володимир Фесенко.
«Насправді такі ситуації були і раніше, зараз він потрапив не в міжнародну вилку, він потрапив у вилку передвиборчої кампанії в США. Тому це стосується тільки США і відносин з цією країною. Так, великі ризики є, тому що насправді державні інтереси і, за великим рахунком, інтереси Зеленського – не вплутуватися в передвиборчу боротьбу в США. Одночасно з цим, Зеленському не можна сваритися чи псувати відносини з Трампом, з ним потрібно ще зустрітися, тому так, це дуже непроста дилема. Наскільки я розумію, у Зеленського її усвідомлюють і не хочуть ризикувати», – стверджує політолог.
Він зазначив, що згідно з деякими даними, президенту України з різних боків надходили заклики про допомогу і сприяння, але у Зеленського вимагали офіційний запит.
«Офіційний запит, який Трамп, як я розумію, направити не може. У всякому разі поки що. Не знаю, як буде далі. Тому що офіційний запит дасть привід якраз ось для комісії конгресу заявити про те, що йдеться про переслідування свого опонента на виборах. Поки у Зеленського діють досить гнучко, ухиляються від прямої відповіді Трампу і уникають з ним сварки. Думаю, що приблизно так він і діятиме на зустрічі з Трампом 25 вересня. Він постарається сподобатися Трампу, знайти з ним емоційний контакт. Вдасться чи ні, побачимо», – пояснює Фесенко.
За його словами, Україні важливо зберігати нейтралітет у передвиборчих перегонах США, тому Зеленському не можна сваритися ні з Трампом, ні з Байденом.
«Важлива двопартійна підтримка. Тому в передвиборчій кампанії в США ми повинні тримати нейтралітет. Ні в якому разі Зеленському не можна повторювати помилок Порошенка, Яценюка і багатьох інших, фактично більшості інших політиків у 2016 році», – підсумував Фесенко.
Нагадаємо, що на початку вересня у виданні «The Washington Post» з’явилась інформація про те, що Трамп намагається змусити Зеленського втрутитися в президентські вибори в США у 2020 році. З цього приводу між ними відбулася телефонна розмова в липні, а пізніше Трамп призупинив надання допомоги Україні.
Американські юристи заявили, що якщо інформація про тиск на Україну підтвердиться, то Трампу загрожує імпічмент. Разом з тим, головний опонент Трампа Джо Байден закликав опублікувати текст розмови американського президента з Зеленським.