Згадка президентом України приходу Румунії в північну Буковину під час промови до Дня Соборності призвело до скандалу в цій країні. Румунські ЗМІ відзначилися низкою публікацій, що містять критику українського лідера. Про це на своїй сторінці у Facebook повідомила журналістка Маріанна Присяжнюк.
“Незабаром УНР залишила Київ під натиском більшовиків, більшість території Галичини зайняли польські війська. Північну Буковину – румуни, а Закарпаття відійшло до Чехословаччини”, – сказав у зверненні глава держави.
При цьому на сайті президента була опублікована англійська версія мови Зеленського, в якій подію було названо військовим захопленням: “Northern Bucovina was occupied by Romanians”. Пізніше текст був виправлений: “Northern Bukovyna was taken by Romanians”.
Велика кількість румунських ЗМІ вийшли з заголовками про те, що Зеленський звинуватив Румунію в окупації української Північної Буковини після Першої світової війни.
Також у МЗС Румунії зажадали вибачень від української сторони і звернулися до посла України Олександра Банькова з вимогою роз’яснити позицію Зеленського. Баньков у Facebook пише, що в українській версії звернення президента України немає слова «окупація», а тільки «зайняла», тому це всього лише помилка перекладу.
«Звичайно, це не офіційний переклад, але він залишається тільки перекладом і не змінює оригінальний текст. Ті, хто хочуть, легко можуть перевірити оригінальне відео», – пише дипломат.
При цьому посол нагадав, що з розпадом Австро-Угорської імперії й національними рухами в її колишніх провінціях була створена ситуація, коли ці провінції не мали міжнародного визнаного суверенітету, тому поглинання їх сусідніми країнами не можна вважати окупацією.
«Президент Зеленський звернувся до відомих історичних подій 1918-1919 року з метою демонстрації необхідності національної єдності, зміцнення української держави, яка в той історичний момент втратила шанс на суверенітет і незалежність, але все ж продовжує свою боротьбу проти російської агресії», – зазначив Баньков.
Румуни залишилися незадоволені відповіддю посла і в коментарях пишуть, що суттєвої відмінності між “зайняти” і “окупувати” немає, оскільки, за румунською версією, у 1918 році Північна Буковина “об’єдналася з Румунією”.
Нагадаємо, 22 січня, президент України Володимир Зеленський привітав співвітчизників з Днем Соборності.