Порошенко сам не подав заявку ПДЧ у НАТО, а тепер вимагає цього від Зеленського: Що відбувається

Експрезидент і лідер фракції «Європейська солідарність» Петро Порошенко вкотре заявив про необхідність подати заяву в НАТО на отримання Плану дій щодо членства в Альянсі (ПДЧ), однак йому пригадали, що Україна вже писала таке звернення у 2008 році. При цьому віцепрем’єр-міністр Дмитро Кулеба звинуватив Порошенка в тому, що він за свою каденцію не подав заявку на ПДЧ, а потім підписав неузгоджений з НАТО указ.

Заява Порошенка щодо ПДЧ

У вівторок, 29 жовтня, Порошенко з трибуни Верховної Ради заявив, що нинішня влада повинна спрямувати в НАТО звернення про підтвердження наміру України отримати ПДЧ.

«Дуже важливо подати сигнал нашим партнерам — нова влада підтримує курс на членство в НАТО, розпочатий раніше. Що це є консолідованою позицією — президента, уряду і Верховної Ради України. Влади і опозиції», – сказав експрезидент.

Він зазначив, що «добровільна відмова від ПДЧ» виглядає як самозречення від перспективи членства в НАТО і «небажання дратувати Путіна».

«Всі 10 країн, які зайшли в НАТО з початку століття, зайшли туди саме через ПДЧ. Всі без винятку, хто отримав ПДЧ, стали членами Альянсу», – додав Порошенко.

Його фракція «Європейська солідарність» запропонувала Раді підтримати розроблений нею проєкт заяви щодо отримання Плану дій щодо членства в НАТО.

Порошенко на сьогоднішньому засіданні ВР

Україна відправляла заявку на ПДЧ ще 11 років тому

Віцепрем’єр-міністр України з питань європейської і євроатлантичної інтеграції Дмитро Кулеба в кулуарах Першого інвестиційного форуму в Маріуполі відреагував на заклик Порошенка. Він нагадав, що Україна зверталася до НАТО із заявою на отримання ПДЧ ще у 2008 році й ця заявка лишається чинною.

У свою чергу дипломат, ексміністр закордонних справ Володимир Огризко в коментарі InfoResist заявив, що в 2008 році НАТО не надало Україні ПДЧ, а зробило офіційну заяву про те, що одного разу наша країна стане членом Альянсу разом з Грузією.

“Така була офіційна заява саміту керівників НАТО. Вона не змінилася. Тобто, з формальної точки зору, все йде начебто в тому ж ключі. Зараз заговорили про новий формат відносин, ось дочекаємося завтра-післязавтра будуть у нас важливі натовські гості, вони про це будуть говорити. Але зараз вже зрозуміло, що про ПДЧ там не йтиметься, але буде нова форма написання завдань, які Україна має виконувати, і буде нова форма контролю виконання цих завдань”, – каже ексміністр.

Володимир Огризко

Подавати заявку на ПДЧ треба було ще при Порошенку

Звернення в НАТО на отримання Плану дій щодо членства потрібно було направляти самому Порошенку під час його президентства. Таку думку висловив InfoResist колишній офіцер оперативного управління Генштабу ЗСУ, полковник запасу Олег Жданов.

За його словами, ідея про ПДЧ дуже правильна, оскільки передбачає комплексну ревізію всієї країни: починаючи з політичних та фінансових питань і закінчуючи військовими і військово-технічними. Після цього, зазначає Жданов, від України вимагатимуть виконати план підготовки до членства. Однак робити таке звернення треба було ще раніше.

«Такий план для нас сьогодні вкрай необхідний. Єдине, що Петро Порошенко п’ять років динамив це питання. А тепер, ставши в опозицію, штовхає ногами нинішнього президента. Це треба було робити ще вчора», – наголосив офіцер.

Порошенку нагадали про підписання неузгодженого з НАТО указу

Також Кулеба заявив, що Порошенко напередодні того, як полишив свій пост, підписав неузгоджений з НАТО указ.

“Петро Олексійович Порошенко напередодні завершення свого перебування на посаді президента підписав указ, в якому по суті зобов’язав вже нову владу подавати на ПДЧ. Ця ініціатива не була узгоджена з НАТО і сама попередня українська адміністрація також за п’ять років не подала заявку на ПДЧ. Це була закладена така “міна уповільненої дії” вже під нову владу, і тепер ця тема активно розкручується”, – заявив віцепрем’єр.

На його думку, висловлювання Порошенка про термінову необхідність подати заявку на ПДЧ є спробою переконати людей, що нинішня влада нібито відмовляється від курсу в НАТО.

Дмитро Кулеба

Кулеба додав, що наразі не створені умови для звернення до Альянсу щодо ПДЧ і в першу чергу їх не створила попередня влада.

“Перше – не вирішене питання з Угорщиною. Друге – у грудні буде не саміт НАТО, це ще одна маніпуляція, це буде зустріч лідерів НАТО, і там не передбачено ніякого формату для взаємодії з партнерами. Тому куди подавати ПДЧ, навіть теоретично?” – підсумував Кулеба.

Раніше повідомлялося, що Міністерство закордонних справ та Міноборони виступили проти того, щоб повторно подавати заявку на отримання Плану дій щодо членства в НАТО.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.