Асоціація анестезіологів України у відкритому листі до президента Володимира Зеленського, уряду і парламенту розкритикувала українські розробки апаратів штучної вентиляції легенів. Про це повідомив президент ГО “Асоціації анестезіологів України” Сергій Дубров.
“ЗМІ анонсують вітчизняне виробництво апаратів ШВЛ, і якщо в суспільстві це викликає оптимізм і ілюзію вирішення проблеми недостатньої кількості апаратів ШВЛ, то фахівці розуміють, що тут нема чому радіти, і навіть називають деякі з цих апаратів “вбивцями”, тому що більшість з них не відповідають сучасним вимогам, не пристосовані для проведення тривалої штучної вентиляції хворих і дійсно можуть бути вкрай небезпечними”, – сказав Дубров.
За його словами, останнім часом багато “інженерів” розробляють і закликають до масового виробництва своїх винаходів, які нібито можуть замінити апарати ШВЛ.
“Апофеозом цієї діяльності стало отримання дозволу на виробництво одного з апаратів ШВЛ” на базі ручного дихального мішка “Амбу”. Однак будь-який анестезіолог розуміє, що вентиляція мішком Амбу можлива лише на короткий час при проведенні заходів реанімації пацієнта з зупинкою дихання”, – додав Дубров.
Він переконаний, що пристрій можна використовувати лише нетривалий час, тому лікарі можуть легко впоратися і без автоматизованого важеля. На думку завідувача відділом анестезіології та інтенсивної терапії для новонароджених обласної клінічної лікарні Дніпра Дениса Суркова, апарат може бути небезпечним для пацієнтів.
«Коли лікар сам стискає мішок і відчуває опір, він підлаштовується під стан пацієнта. Цей апарат цього не зробить», — пояснив він «Бабелю».
За його словами, апарати штучної вентиляції легенів — дуже складні пристрої з безліччю високоточних датчиків. Вони мають різні режими подачі повітря і реагують на те, як веде себе пацієнт. Лікарі сумніваються, що датчики «ШВЛ-2020» впораються з цим завданням.
«Там написано, що його можна використовувати для немовлят. Вибачте, але він просто порве легені новонародженого на шматки», — говорить Дубров.
Як пише «Бабель», просувати апарат «Новатора» допомагав депутат від «Слуги народу» Сергій Мандзій. Він заявив, що на його прохання МОЗ прискореними темпами перевірив і схвалив апарат.
«Тепер залишився останній етап — виділити кошти на підготовку серійного виробництва», — цитував його волонтерський штаб «Слуги народу» в Хмельницькій області.
Директор «Новатора» підтвердив «Бабелю», що Мандзій допомагав вести переговори з МОЗ.
Нагадаємо, київського чиновника, який розкрив схеми при закупівлі ШВЛ, звільнили і на нього оперативно завели справу.