Колишній банкір Morgan Stanley Крейг Кеннеді в поштовій розсилці Navigating Russia розповів про таємну схему фінансування російської оборонки, яка, на його думку, вже створила передумови для кредитної кризи в Росії. Про це пише “Агентство”.
Реальні витрати Росії на війну в Україні можуть бути вдвічі більшими за офіційно зафіксовані у федеральному бюджеті, йдеться в публікації Кеннеді. Позабюджетне фінансування військових витрат стало можливим завдяки підписаним Путіним на другий день вторгнення в Україну поправкам до закону “Про держоборонзамовлення”. Вони дали РФ можливість змушувати російські банки знижувати ставки за кредитами для підприємств ОПК.
В результаті, з середини 2022 року відбулося аномальне збільшення корпоративного боргу на 415 млрд доларів (+71%), що становить 19,4% ВВП, ідеться у звіті Кеннеді. Такий приріст корпоративного кредитування значно перевищує як загальні доходи бюджету від нафти і газу, так і військові видатки за той самий період і в 6,5 разів більший за приріст державних запозичень. Понад 70% приросту корпоративного кредитування припало на сектори, залучені до військової діяльності.
Не все кредитування цих секторів обов’язково йшло на фінансування товарів і послуг для війни, уточнює експерт. Однак, за оцінкою Кеннеді, від 50% до 60% корпоративного кредитування воєнного часу (від 207 до 249 мільярдів доларів) пішло на фінансування пов’язаного з війною бізнесу. Таким чином, потік позабюджетного фінансування військової сфери Росії приблизно дорівнює загальним витратам, які проходять через федеральний оборонний бюджет.
На відміну від оборонного бюджету, який підтримувався на сталому рівні, позабюджетну схему фінансування оборони Росії стало набагато складніше підтримувати в другій половині 2024 року, зазначає банкір. Зростання корпоративного кредитування стимулює інфляцію, підвищуючи відсоткові ставки для позичальників “реальної” економіки до рівня, що значно перевищує 21%, і створюючи передумови для системної кредитної кризи, ідеться у звіті. Великий обсяг державного примусового кредитування, ймовірно, отримали підприємства зі слабкою кредитною історією, які можуть зазнавати труднощів з обслуговуванням своїх кредитів, особливо після скорочення витрат на оборону.
До кінця року Москва усвідомила системні кредитні ризики, спричинені схемою позабюджетного фінансування оборони, вважає Кеннеді, посилаючись на наради, присвячені темі корпоративного кредитування в Кремлі.
Публікацію Кеннеді цитує європейський економічний оглядач Financial Times Мартін Сандбу. Він вважає, що корпоративні борги, про які пише ексбанкір, можуть призвести до краху російської банківської системи, який зруйнує не тільки легітимність банків, а й легітимність уряду, пише Сандбу. “У Путіна немає часу. Він сидить на тикаючій фінансовій бомбі уповільненої дії, яку сам і створив”, – пише оглядач FT.
Захід повинен використати це, щоб поставити Путіна перед вибором між продовженням війни і збереженням влади, резюмує Сандбу.
Схожий висновок робить і Кеннеді. Кремль, за його словами, опинився перед дилемою: що довше Москва відкладає припинення активних воєнних дій, то більшим є ризик неконтрольованої кредитної кризи, яка послабить переговорні позиції Росії. Україна та її союзники можуть скористатися цим, виключивши можливість пом’якшення економічних санкцій з будь-яких переговорів про припинення вогню без всеосяжного мирного врегулювання, включно з репараціями Україні, вважає Кеннеді.