Команда кандидата в президенти Юлії Тимошенко налаштована за допомогою своєї стратегії миру і безпеки домогтися від гарантів за Будапештським меморандумом тиску на Росію, щоб якомога швидше повернути Крим і окуповані території Донбасу. Так координатор воєнного кабінету Тимошенко Андрій Сенченко в коментарі InfoResist пояснив слова свого лідера про те, що Крим доведеться повертати за прикладом об’єднання Німеччини.
«Ніхто не збирається чекати падіння нової Берлінської стіни. І саме тому повернення Криму і Донбасу — це частина наших вимог до гарантів за Будапештським меморандумом. Ми налаштовані на дуже енергійний тиск на цю тему», – пояснив колишній народний депутат.
За його словами, від країн гарантів – США і Великої Британії – вимагається здійснити дві речі: примусити Росію до миру і надати Україні масштабну військово-технічну допомогу.
«По-перше, в нашій стратегії миру і безпеки у нас чітко описано чого ми, власне кажучи, хочемо від країн гарантів. Це стратегія була оприлюднена наприкінці жовтня минулого року, і вона є у вільному доступі. Ми від країн гарантів хочемо двох речей. Перше, це доведення економічного тиску до рівня достатнього для примусу Путіна до того, щоб він пішов із Криму і Донбасу. Тобто, по суті, примусити до миру. І друге, що ще ми хочемо від гарантів, це зовсім іншого масштабу військово-технічної допомоги, достатньої для відродження протиповітряної оборони, флоту ВМС України та зміцнення наших можливостей по захисту країни на суші», – розповів Сенченко.
Він зазначив, що в стратегії від «Батьківщини» є ціле «меню» щодо здійснення тиску на російську владу. На думку самого Сенченка, найефективнішим методом є ембарго на покупку російської нафти і нафтопродуктів.
«Нафта — це не газ, оскільки від газу Європа відмовитися не може, це технологія, це газопроводи, це великі витрати, пов’язані з будівництвом газопроводів. А нафту в світі у основному перевозять танкерами. Саме тому сьогодні є, наприклад, можливості країн АТЕС замістити частку Росії на світовому ринку нафти. Так, там розрізняються марки нафти, але витрати на реконструкцію нафтоперегінних заводів це копійки порівняно з тими додатковими витратами, які ці ж країни-споживачі нафти несуть на свою оборону в зв’язку з неадекватною поведінкою путінської Росії. І тому це могло б бути одне з найбільш ефективних заходів впливу. Що це для Росії означає? Втрату приблизно 43-48% свого експорту. Втрату десь до 20% ВВП РФ», – пояснив екс-нардеп.
Сенченко вважає, що втрата такого відсотка ВВП для такої мілітаризованої країни, як Росія, призведе до зменшення витрат на воєнщину і до непропорційного погіршення життя росіян. Тому для російського лідера Путіна – це дуже серйозна загроза.
«Зрозуміло, це ембарго не можна ввести за 1 секунду. Але, умовно кажучи, якби наша країна займалася, нагадувала, вимагала від країн гарантів виконання всього цього. От якщо б сьогодні умовно кажучи було б прийнято політичне рішення про таке ембарго, то просто правильно було б пояснити Путіну, що у нього є дедлайн до 1 січня і він повинен забратися, та етапи на цьому шляху. А далі, якщо ні, то півроку це залишковий термін для того, щоб підняти здобич, відбудувати логістику. Так, звичайно, шорсткість, але тим не менш. Або 8 місяців», – додав Сенченко.
Він наголосив, що Україна не буде чекати повернення Криму десятки років, як Німеччина чекала об’єднання, а Балтійські країни – незалежності.
«Просто Юлія Володимирівна навела приклад пов’язаний з Німеччиною і з Прибалтикою, нагадуючи, ви знаєте, що була така декларація Уельсу по Прибалтиці, і не так давно Помпео (держсекретар США – ред.), начебто, влітку певну декларацію щодо Криму підписав, і проводили теж там паралелі як раз із декларацією Уельсу. Але це знову-таки не означає, що ми будемо чекати повернення Криму стільки ж, скільки Балтійські держави чекали постанови своєї незалежності», – підсумував колишній нардеп.
Як повідомлялося раніше, лідер “Батьківщини” Юлія Тимошенко на зустрічі з громадськістю Чернігова заявила, що окупований Росією Крим доведеться повертати за прикладом об’єднання Німеччини.