Президент Перу Педро Кастільйо намагався розпустити парламент після того, як депутати вирішили оголосити йому імпічмент, проте спроба провалилася. Про це повідомляє Reuters.
53-річний Кастільо став президентом у липні 2021 року, здобувши перемогу з мінімальною перевагою. За професією він був шкільним учителем, а свій основний політичний капітал запрацював, очоливши у 2017 році загальнонаціональний страйк освітян. Кастільйо дотримується лівих поглядів, його партія «Вільне Перу», зокрема, висловлювала підтримку Фіделю Кастро та Уго Чавесу.
На вибори Кастільйо йшов з обіцянками перемогти бідність і корупцію, проте невдовзі після вступу на посаду звинувачувати в корупції почали його самого. За менш ніж півтора року його президентства стосовно Кастільйо було відкрито 6 справ про корупцію, шахрайство, торгівлю впливом, просування по службі близьких йому людей та плагіат.
Його родичка у серпні отримала два з половиною роки в’язниці за звинуваченням у корупції. У президентській резиденції проводилися обшуки, самого Кастільйо викликали на допити.
Ще на початку року президентові двічі намагалися оголосити імпічмент, проте обидва рази для усунення з посади не вистачало голосів. На тлі політичної кризи, інфляції та економічної стагнації (викликаних як внутрішніми проблемами, так і пандемією ковіда та вторгненням Росії в Україну, що вплинуло на світові ринки) у країні в березні почалися масові протести. На місяць у Перу оголошували надзвичайний стан.
Парламент Перу, більшість у якому в опозиції, готувався 7 грудня провести третє голосування щодо імпічменту президента. Проте за кілька годин до засідання Кастільйо виступив зі зверненням, в якому оголосив, що розпускає парламент і негайно запроваджує в країні комендантську годину.
У своїй промові президент звинуватив депутатів парламенту у «порушенні балансу влади та принципу верховенства закону», а також у спробі встановити «парламентську диктатуру за підтримки, за їхніми словами, Конституційного суду». Кастільйо заявив, що організує тимчасовий уряд і що протягом найближчих дев’яти місяців пройдуть вибори до нового парламенту і буде ухвалено нову Конституцію.
Заяву Кастільйо ніхто не підтримав. Майже одразу прем’єр-міністр Бетсі Чавес та ще кілька міністрів подали прохання про відставку. Конституційний суд назвав дії президента “невдалою спробою перевороту”. Накази президента відмовилася виконувати армія. Парламент, попри указ Кастільо про його розпуск, провів засідання про імпічмент: 101 депутат проголосував за, 6 проти, ще 10 утрималися.
Незабаром після цього віцепрезидента Діну Болуарте було приведено до президентської присяги. 60-річна Болуарте стала першою жінкою на чолі Перу. Вона отримала повноваження до 2026 року, коли мало закінчитися президентство Кастільо. Болуарте пообіцяла, що до нового кабінету міністрів увійдуть представники всіх політичних сил.
Сам Кастільйо ввечері 7 грудня був заарештований. В уряді заявили, що його звинуватили в заколоті та змові з метою повалення конституційного ладу. Державне телебачення показало кадри, на яких колишній президент залишає поліцейську дільницю у супроводі співробітників поліції, і повідомило, що найближчим часом її доправлять до в’язниці.
У Лімі 7 грудня пройшли вкрай нечисленні вуличні акції як противників президента, так і його прихильників. Останні вступали у сутички з поліцією.