Референдум щодо приєднання Південної Осетії до Росії відбудеться 17 липня 2022 року. Відповідний указ підписав “президент” республіки Анатолій Бібілов.
“Керуючись історичним прагненням народу Республіки Південна Осетія до возз’єднання з Росією та відповідно до пункту 16 статті 50 Конституції РПО “президент” Анатолій Бібілов підписав сьогодні Указ про призначення референдуму Республіки Південна Осетія”, – йдеться на офіційному сайті “глави уряду” республіки.
Як повідомляють “Ведомости“, Центрвиборчком Південної Осетії до 10 травня опрацював 97% протоколів із дільниць за підсумками голосування 8 травня: перемогу на президентських виборах з відривом здобув опозиційний кандидат, лідер парламентської партії “Нихас” Алан Гаглоєв. У другому турі він набрав 54,2% голосів, чинний “президент” Анатолій Бібілов – 43,3%.
Проти всіх проголосувало 2,5% громадян Південної Осетії, явка склала 64,75%. Вибраний “президент” вступить на посаду протягом 10 днів після того, як ЦВК офіційно підіб’є підсумки виборів.
Гаглоєв набирав більше опонента і у першому турі (36,9% проти 33,5%). Його підтримали і кандидати, які вибули із передвиборчих перегонів. Одним із ключових чинників невдоволення Бібіловим був епізод із вбивством у відділку міліції у 2020 році жителя Цхінвала Інала Джабієва, розслідування якого “президент” обіцяв взяти під контроль, але воно так і не завершилося.
Гаглоєв, своєю чергою, засуджував опонента за використання референдуму як передвиборчого ходу: про приєднання до Росії Бібілов говорив перед минулими президентськими виборами, а також перед виборами до парламенту, куди йшла створена ним партія «Єдина Осетія».
Гаглоєв запевняє, що не проти приєднання. Політик сказав, що референдум із таким питанням уже пройшов у 1992 році і “був легітимним з міжнародного погляду” – Грузія, яка не визнає незалежність республіки та вважає її своєю територією, тоді ще навіть не була членом ООН.
Гаглоєв вважає, що оскільки Південна Осетія «є своєрідною «вітриною» проросійського курсу», він бачить «союзницький обов’язок у тому, щоб у республіці панувала законність, дотримувалися прав людини, була стабільність – і політична, і економічна».
«Це особливо актуально з огляду на ту складну зовнішньополітичну ситуацію, в якій знаходиться наш стратегічний союзник. Возз’єднання розділеного народу у складі Росії залишається на порядку будь-якого політика, будь-якого президента, розв’язання цього питання, конкретні механізми мають бути узгоджені з Москвою», – висловив упевненість Гаглоєв.